CHP’nin gündeminde HDP’li başkanlar var

Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanları'nın terörle bağlantıları nedeniyle görevden alınmalarına CHP'den tepkiler devam ediyor. Parti sözcüsü Öztrak, kararın hukuki olmadığını savundu.

CHP’nin gündeminde HDP’li başkanlar var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK toplantısı sonrası açıklamalar yaptı. DHP’li üç belediye başkanı yerine görevlendirme yapılmasın eleştiren Öztrak, “Demokrasimizin yazını kışa çeviriyorlar. Saray milletin iradesini yok saymıştır. Sarayın kibir abidesi 31 Mart’tan ders almamıştır.” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANMALI’

“Tüm Türkiye’nin canı yandı, kahrolduk. Emine Bulut’un vahşice katledilmesine tüm toplumun gösterdiği reaksiyonu çok önemsiyoruz. Ciddi tedbirler alınmazsa Emine Bulut cinayetleri ardı ardına gelecektir.

223 kadın bu sene öldürüldü. Teröre verdiğimiz canlardan daha fazla. Yüzlerce kadın her gün şiddet görmektedir. Kadınları erkek şiddetine karşı korumak için ülkeyi yöneten iktidara çok ciddi görevler düşmektedir.

İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasını istiyoruz. RTÜK’ün kadını aşağılayan TV dizilerine çeki düzen vermesini istiyoruz. RTÜK hayırlı bir şey yapacaksa işe burada başlamalıdır.”

‘SARAY MİLLETİN İRADESİNİ YOK SAYDI’

Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanları’nın görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasına değinen Öztrak, “Demokrasimizin yazını kışa çeviriyorlar. Saray milletin iradesini yok saymıştır. Sarayın kibir abidesi 31 Mart’tan ders almamıştır.” şeklinde konuştu.

Öztrak, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha başkanlara mazbataları verilmeden kayyum süreci başlatıldığı açıktır. Kayyum atayacaksınız neden seçime girmelerine izin verdiniz? Bu karar hukuki değil, siyasidir.”

“İktidar sandıkta yenildiği siyasi rakiplerini elindeki devlet gücünü terörle mücadele gerekçesiyle istismar ederek yargı kararı olmadan tasfiye etmeye kalkarsa buna en hafifinden mızıkçılık denir.”

ERDOĞAN’A TATİL YANITI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ben hayatımda böyle tatil yapmadım” sözlerine yanıt veren Öztrak, “Beyefendi hayatında tatil yapmamış. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Terör örgütü bu memlekette askeri darbe yaparken kendileri Marmaris’te çalışma kampındaymış. Darbeyi eniştesinden öğrenen bir Cumhurbaşkanı olur mu? Tatildeyken oldu sayelerinde. Geçtiğimiz haftalarda neredeydiler? Yazlık sarayda kimleri kabul ettiler? Kardeşim Esat döneminde Esat ailesinde tatil yapan kimdi?” dedi.

THK UÇAKLARININ HURDAYA ÇIKMASINA NASIL MÜSAADE ETTİNİZ

İzmir’deki yangında THK’nin uçaklarının kullanılmadığını hatırlatan Öztrak, “Nasıl oluyor da THK bunların sorumluluğunun dışında kalıyor? Bu uçakların hurdaya çıkmasına nasıl müsaade ettiniz? Bu uçaklar son bir yılda hurdaya çıktıysa bu uçaklara uçuşa elverişlilik sertifikası nasıl verildi? ” dedi.

Doların dün gece altıyı geçtiğini söyleyen Öztrak, “Bu dalgalar hayra alamet değil” diyerek bunların arkasında ne varsa derhal araştırılması ve önlem alınması gerektiğini söyledi.