CHP’nin salgın değerlendirmesi: Gizli hastalar tehlikede

CHP’nin koronavirüs raporuna katkıda bulunan uzmanlar, tansiyon, şeker ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunu bulunan ancak henüz bunun farkında olmayan vatandaşların en büyük risk grubunu oluşturduğu uyarısında bulundu.

CHP’nin salgın değerlendirmesi: Gizli hastalar tehlikede

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koronavirüs salgınını değerlendirmek üzere uzmanlarla bir araya geldiği Danışma Kurulu toplantısında dikkat çeken değerlendirmeler yapıldı.

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre Kılıçdaroğlu, partisinin sağlıkçı milletvekilleri, meslek örgütü temsilcileri ve yurt içi ve yurt dışında görevli tanınmış dört akademisyenin yer aldığı bir Danışma Kurulu oluşturmuştu. Milliyet’in gündeme getirdiği Kurul’un 4 Nisan’daki toplantısında, “Türkiye’nin salgınla ilgili erken uyarı aldığı ancak bunu doğru kullanamadığı” eleştirisi öne çıkmıştı.

Edinilen bilgilere göre toplantıda, salgınla ilgili teknik değerlendirmeler de yapıldı. Bu kapsamda akademisyenler, Türkiye’de gelinen aşamadaki risk odaklarına dikkat çekti. Uzmanlar, tansiyon, şeker ya da kalp hastalığı gibi sağlık sorunu bulunan ancak şu ana kadar bunu fark edemeyen vatandaşların, yeni süreçte en büyük risk grubunu oluşturduğu değerlendirmesini yaptı.

Uzmanların Kılıçdaroğlu’na “sokağa çıkma yasağı” kavramı uyarısında bulunduğu da öğrenildi. Uzmanların, “Aslında bilimde böyle bir kavram yok. Bilimdeki doğru kavram ‘tam karantina’dır. Tam karantinada bile kontrollü olarak sokağa çıkışlar uygulanmak zorundadır” dediği aktarıldı.