CHP’ye çatacağım derken Atatürk’ü hedef aldı!

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, 'Bu kadına haddini bildirin' tartışmasıyla ilgili CHP'yi eleştirirken Atatürk döneminin 'Cumhuriyet Halk Fırkası'nı hedef aldı. O dönem için 'zorba' anlamına gelen 'mütegallibe' kelimesini kullandı.

CHP’ye çatacağım derken Atatürk’ü hedef aldı!

AKP Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, Ordu’da düzenlenen, ‘Türkiye’yi geleceğe taşımak’ konulu konferansa katıldı. Kurtulmuş, CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un, AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’e “Bu kadına haddini bildiriniz” diye bağırmasına değindi. Kurtulmuş şöyle konuştu: “CHP’nin sözcüsü, aslında devletle millet arasındaki ayrışmanın bir şekilde adresi olan Cumhuriyet Halk Fırkası görüşünün, anlayışının ne acı bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sözü hatırlıyoruz; 28 Şubat’ın o karanlık günlerini. Milletin çocuklarına karşı başka bir şey demiyor, ‘Şu kadını susturun, şu kadın otursun, yerine geçsin, başkası konuşsun’ diyebilir; ama ne diyor? ‘Haddini bildirin’. Aynen 28 Şubat’ta, o zaman ben Fazilet Partisi İl Başkanı’ydım. İstanbul’dan 80 bin oyla seçilen Merve Kavakçı hanımefendi Meclis’e geldiğinde nasıl ‘dışarı, dışarı’ diye tempo tuttular ve o zaman merhum başbakan kalkarak, ‘Şu kadına haddini bildirin’ diye nasıl konuştuysa aynı şeyi söylüyorlar.”

1923’TEN 1935’E ATATÜRK DÖNEMİ

Kurtulmuş’un hedef aldığı “Cumhuriyet Halk Fırkası” bizzat Atatürk’ün kurduğu ve yönettiği dönemi kapsıyor. 9 Eylül 1923 günü Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Halk Fırkası, bir yıl sonra Cumhuriyet Halk Fırkası adını aldı.1935’te ise adı Cumhuriyet Halk Partisi olarak değişti. Yani “Cumhuriyet Halk Fırkası” 1923 ile 1935 yılları arasını kapsayan Atatürk dönemini işaret ediyor.

‘MÜTEGALLİBE’ SUÇLAMASI

Kurtulmuş konuşmasına şöyle devam etti:
“Devlet ile millet kaynaşmasının, güçlü Türkiye’nin en önemli adımlarından olduğunu belirten AK Parti’li Kurtulmuş, “Had bildirmek lafı, bir yerde Türkiye’de bu mütegallibe (zorba, kaba kuvvete dayalı) siyaset anlayışının şifresi olan cümlelerden biridir. Çünkü Anadolu insanı, onlar birinci sınıf insanlar olmadığı için Türkiye’yi yönetmeye layık değildir, onların zihniyetine göre. Bunlar geri hizmetlerde bulunacak halk kitleleridir. Onun için ‘Haddini bildirin’ demişlerdi, 20 sene evvel. Çok değiştiler zannettik. Cumhuriyet Halk Fırkası’nın zihniyetine sahip olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir şekilde özelikle son seçimlerde geniş halk kesimleriyle barıştığını zannettik ama zihin dünyalarındaki o birikimi ortaya koydular. ‘Bu kadına haddini bildirin’ diyerek, aslında kendi hadsizliklerini, kendi densizliklerini, kendi seviyesizliklerini bir kere daha milletin önünde ortaya koydular. Yazıklar olsun, ayıp olsun, bunu şiddetle kınıyoruz.”