CHP'ye danışmanlık yapan Armağan Öztürk 'federalizm' çıkışı sonrası görevden alındı

CHP’ye TBMM’de danışmanlık yapan Armağan Öztürk sosyal medya hesabındaN yaptığı paylaşımla CHP’nin “federalizmi” savunması gerektiğini ifade etti. Öztürk, “Kürt sorunu ancak böyle çözülür” ifadelerini kullandı. Gelen tepkiler üzerine Öztürk, kendisini göreve getiren CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan tarafından görevden alındı.

CHP'ye danışmanlık yapan Armağan Öztürk 'federalizm' çıkışı sonrası görevden alındı

VERYANSIN TV

CHP'ye danışmanlık yapan ve partinin federalizmi savunması gerektiğini düşünen Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Armağan Öztürk sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

1) 1950’den beri yapılan seçim sonuçları ortada. Son 70 yıl DP,AP, ANAP ve AK Parti gibi güçlü Partiler karşısında alınan sayısız seçim yenilgisiyle geçti. Madem tüm ülkede iktidar şansı tarihsel ve sosyolojik nedenlerle çok da güçlü değil. O Zaman birkaç eyalette iktidar devralınsın.

2) Parti sözcüleri tek adam rejiminden şikâyet edip kuvvetler ayrılığı vurgusu yapılıyor. Federalizme de kuvvetler ayrılığıdır. Ayrıca başkanlık sisteminin iyi işleyebilmesi için federalizme ihtiyaç var.

3) Kürt sorunun ancak böyle çözülür. Kürt solcularıyla Türk solcularının birbirine yaklaşması için ortak bir cepheye değil, ortak bir projeye ihtiyaç var. Federalizm işte bu ortak projenin adıdır.

GÖREVDEN ALINDI

Öztürk’e tepkiler gelmesi üzerine CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, 8 Ekim tarihinde resmi danışmanlık görevine getirdiği Armağan Öztürk’ü görevden aldı.

Öztürk’ü görevden aldığını sosyal medya hesabından duyuran Tarhan, “TBMM’de kısa süredir danışmanım olarak ekibimde görev alan Armağan Öztürk’ün gündeme yansıyan düşüncelerini şahsım ve partim adına kabul etmem asla mümkün değildir. Fikir ve düşünde uyuşmazlığı sebebiyle kendisinin görevine son verdiğimi tüm kamuoyunun bilgisine sunarım” ifadelerini kullandı.