CHP’ye göre HDP’li vekillerle ilgili Meclis’e gelecek fezlekeler ‘gündem giydirmek’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014'teki 6-8 Ekim olaylarında rol aldığını iddia ettiği HDP milletvekilleri hakkında hazırlayacağı fezlekelere ilişkin CHP’den yeni bir açıklama geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Milletvekillerinin fezlekelerini getiriyorlar. Onlar kendi gündemlerini giydirmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP’ye göre HDP’li vekillerle ilgili Meclis’e gelecek fezlekeler ‘gündem giydirmek’

VERYANSIN TV

2014'teki 6-8 Ekim olaylarına yönelik operasyonda, HDP'li bazı eski milletvekilleri ve Kars Belediye başkanı gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, halen milletvekili olan 7 ismin dokunulmazlığının kaldırılması için de harekete geçti.

Sokak çağrısı yaptığı belirtilen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile o dönemde MYK'da yer alan Garo Paylan, Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya, Hakkı Saruhan Oluç, Sezai Temelli ve Serpil Kemalbay hakkında fezleke hazırlanıyor.

Fezlekeler, Adalet bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. Ardından milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri Meclis'e sevk edilecek.

CHP’den fezlekelere ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM açılışı dolayısıyla Meclis’te basın toplantısı düzenledi. 

'GÜNDEMLERİNİ GİYDİRMEK İSTİYORLAR'

Özkoç, “Milletvekillerinin fezlekelerini getiriyorlar. Bunların hiçbiri gündemimiz değil. Aralarındaki pazarlığı bilmiyoruz ama pazarlık Türkiye değil. Onlar kendi gündemlerini giydirmek istiyorlar.” İfadelerini kullandı.

Özkoç’un tam açıklaması şu şekilde: 

“Bugün TBMM Genel Kurulu açılıyor. Bu Meclis, Kurtuluş Savaşı'nı yönetmiş bir Meclis'tir. Salgın dolayısıyla ara verilemez. Nasıl sağlık emekçileri görev yapıyorsa, milletvekilleri de sorunlara çözüm bulmalıdır. Bugün halkın sorunu idam cezası mıdır, AYM yapısının değişikliği midir? Seçim Kanunu'nu değiştirmek istiyorlar. Hiç gündem yokken idam tartışması getiriyorlar. Milletvekillerinin fezlekelerini getiriyorlar. Enis Berberoğlu için hak ihlali tespit ediliyor, vekilliği düşürülüyor. Bunların hiçbiri gündemimiz değil. Aralarındaki pazarlığı bilmiyoruz ama pazarlık Türkiye değil. Onlar kendi gündemlerini giydirmek istiyorlar. Daha sonra Meclis'e getirip onaylamaya başlıyorlar. Bizim gündemimiz çok açıktır. Bizim gündemimiz açlıktır, yoksulluktur. Çare üretmek istiyoruz. Bunun yolunu er ya da geç bulacağız. Bunun dışında yapay gündemleri reddediyoruz. Bizim gündemimiz Türkiye'dir."