‘CIA Kürtleri’nden Kasım Süleymani suikastı açıklaması

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastında parmağı olduğu belirtilen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde faaliyet gösteren “Terörle Mücadele Grubu”ndan açıklama geldi.

‘CIA Kürtleri’nden Kasım Süleymani suikastı açıklaması

VERYANSIN TV

“Yahoo News” sitesinden yayımlanan özel haber, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'ye düzenlenen suikastın arka planına ışık tuttu.

Habere göre Aralık 2019'un sonlarında operasyonda görev alan ekipler, gruplar halinde Bağdat'a girmeye başladı. Saldırıda kilit rolü ise, Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Terörle Mücadele Grubu’nun(CTG)  üstlendiği belirtildi. ABD’ye yardım eden “Kürt görevliler”in Bağdat Havalimanı'na çalışan kılığına girdiği iddia edildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Operasyona Amerikan ordusunun Delta Özel Güçleri’ne ait 3 tim katıldı. Delta Güçleri’ne bağlı askeri personelin bazıları Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda çalışan elbisesi giyerek tamirci kılığında yol kenarındaki araçların arkasına saklanarak Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü caddeye konumlandı.

3 keskin nişancı timi 500 ila 700 metre arayla Süleymani’nin öldürüldüğü alanda konumlandı.

3 Ocak 2020 gece,Şam'dan havalanan uçak birkaç saat gecikmeli olarak Bağdat Uluslararası Havaalanı’na iniş yaptı. O sırada ABD’ye ait 3 insansız hava aracı Bağdat semalarında uçuş yapıyordu. CTG birimine bağlı ekipler, havalimanına giriş yapan Süleymani ve Ebu Mühendisi’nin kimliklerini teyit etti.”

Söz konusu habere ilişkin CTG’den açıklama geldi. Açıklamada “Bütün tarafları temin ediyoruz ki CTD’nin söz konusu raporda yer alan iddialarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” iddiasında bulunuldu.

CIA’NIN KÜRTLERİ

Söz konusu haberi, Veryansın Tv yazarı Hüseyin Vodinalı da dünkü köşesinde değerlendirmişti. 

CTG’yi CIA’nın Kürtleri” olarak tanımlayan Vodinalı “Bana en çarpıcı gelen detay ise bu dünya savaşına kadar yol açacak devlet cinayetinde, CIA Kürtleri’nin oynadığı kritik rol. Katliamda kilit rol oynayan Kürt ajanlar, o noktaya kadar Bağdat Uluslararası Havalimanı'na sızmaya başlamış, bagaj görevlileri ve diğer personel olarak kılık değiştirmişlerdi.” ifadelerini kullandı.

Vodinalı’nın “Süleymani suikastinde CIA Kürtleri'nin rolü” başlıklı yazısı için tıklayın: