Çift maske daha mı etkili?

Hürriyet başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü köşe yazısında çift maskeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kendisinin de çift maske kullandığını söyleyen Müftüoğlu, "Elimizde birden fazla maske takmanın daha güvenli olduğunu gösteren net ve açık bir bilimsel kanıt yok. Ama riskli alanlarda görev yapanların muhtemel bir hava sızıntısını sınırlamaya yardımcı olmak amacıyla ekstra bir önlem olarak kullanmaları yanlış bir düşünce olmasa gerek" diye konuştu.

Çift maske daha mı etkili?

Osman Müftüoğlu 2021'e dair beklentilerini, merak edilen sorulara yanıtlarını Hürriyet'teki köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Zor bir yıl geçirdik, mutsuz ve umutsuz günler yaşadık, 2020 hepimizin keyfini fena halde kaçırdı. Ama bilelim ve umalım ki 2021, 2020’den daha güzel, daha rahat bir yıl olacak. Ayrıca bu yıl her zamankinden daha fazla umuda sarılmamız, umut depolamamız, umut ve mutluluk konuşmamız, huzur ve mutluluk arayışlarına çıkmamızda fayda var.

ÇİFT MASKE DAHA MI ETKİLİ?

Pandemi uzadıkça tedbirler de farklılaştı, son zamanların dikkati çeken önemli değişimlerinden biri ise çift maske kullanımı oldu. ABD’de seçilmiş başkan Joe Biden’ın birden fazla maske takmaya başlaması konuyu daha da güncelleştirdi. İtiraf edeyim, ben de sokakta ve klinikte kesinlikle çift maske kullanıyorum.

Ama hemen belirtelim, elimizde birden fazla maske takmanın daha güvenli olduğunu gösteren net ve açık bir bilimsel kanıt yok. Ama bana göre yine de riskli alanlarda görev yapanların muhtemel bir hava sızıntısını sınırlamaya yardımcı olmak amacıyla ekstra bir önlem olarak birden fazla maske kullanmaları yanlış bir düşünce olmasa gerek.

MELATONİN TAKVİYESİ İŞE YARAR MI?

Uyku hormonu olarak da bilinen melatoninin sentetik takviyelerini, uyku sorunu çekenlerin bazıları kullanıyor. Ama bilinmeli ki melatonin de doktora danışmadan kullanılabilecek sıradan bir takviye değil. Onun da diğer bazı takviyeler gibi yaratabileceği önemli sorunlar olabiliyor. Melatoninin COVID-19’un önlenmesi ve tedavisinde kullanılması konusu ise pandeminin başından beri hep gündemde olan bir konu. Hatırlayalım, daha önce de yazdım, ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz ekim ayında geçirdiği COVID-19 enfeksiyonunun tedavi sürecinde çinko ve D vitamini takviyeleri yanında melatonin takviyesi de kullanmıştı. Melatonin hormonunun hastalığa yakalanma olasılığını neredeyse yüzde 30 oranında düşürebileceğini gösteren yeni bir bilgi ise ABD’nin ünlü tıp merkezlerinden birinden, Cleveland Clinic’ten geldi. Bu merkezde yapılan ve önemli bir bilimsel dergide (PLOS BIOLOGY) yayımlanan yeni bir araştırmaya bakılırsa melatonin özellikle hastalığı önlemede işe yarayabilecek! Hemen belirtelim: Sadece bu araştırmaya bakarak bir fikir yürütmek bence doğru olmaz. Bu bilginin başka araştırmalarla da desteklenmesi lazım.