Çığ felaketi şehitlerine veda

11 asker, 8 korucu ve Hakkari şehidi son yolculuğuna uğurlandı. Jandarma Filo Komutanlığı'nda gerçekleştirilen tören için şehitlerin naaşı ambulanslarla getirildi ve güvenlik görevlileri tarafından alındı.

Van Bahçesaray’da gerçekleşen çığ felaketlerinde şehit olan 11 asker ve 8 korusu ilce bir Hakkari şehidi için tören düzenlendi. Şehitler törenin ardından memleketlerine gönderildi.

JANDARMA FİLO KOMUTANLIĞINDA TÖREN

Jandarma Filo Komutanlığı’nda gerçekleştirilen tören için şehitlerin naaşı ambulanslarla getirildi ve güvenlik görevlileri tarafından alındı ve tören için masalara konuldu. 11 Güvenlik görevlisi, bir de Çukurca’da şehit olan bir güvenlik görevlisi olmak üzere 12 asker ve 8 güvenlik korucusu memleketlerine uğurlandı.

ÇIĞ FELAKETİ ŞEHİTLERİ

Şehitler Uzman Çavuş Özgür Işık (Düzce Merkez), Uzman Çavuş Özen Akçam (Artvin, Ardanuç), Uzman Çavuş Ramazan Süslü (Aksaray, Sultanhanı), Uzman Çavuş Ufuk Deniz (Kastamonu, Tosya), Jandarma Astsubay Çavuş Fatih Karagöz (Kocaeli, Kartepe), Uzman Onbaşı Osman Karaca (Tokat, Almus), Uzman Onbaşı Cihat Erat (Erzurum, İspir), Uzman Çavuş Muammer Keskin (Aydın, Çine), Uzman Çavuş Oğuzhan Ulaş Avcı (Kars, Arçapayı), Uzman Çavuş Mesut Deniz (Kahramanmaraş, Türkoğlu), Uzman Onbaşı Tarkan Karaca (Eskişehir, Sivrihisar) Van’ın Çatak ilçesinden güvenlik korucuları Hekim Kazgan, Nimet İnçamur, Abdulselam Mantaş, Tahsin Karan, Bayram Bulcar, Metinb Mantaş ve Mehmet Esen için Van Jandarma Filo Komutanlığında tören düzenleniyor.

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Tarkan Karaca 

Van’daki çığ düşmesinde şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Tarkan Karaca’ın cenazesi, memleketi Eskişehir’de toprağa verildi.

Karaca’nın Türk bayrağına sarılı tabutu, askerlerin omzunda törenin yapılacağı Reşadiye Camisi’ne getirildi. Bu sırada şehidin annesi Nurhan Karaca, babası Yasin Karaca, kardeşi Jandarma Uzman Onbaşı Oğuzhan Karaca, caminin avlusunda valiliğin kendileri için ayırdığı taziye alanına geçti.

Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, AK Parti MKYK Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Eskişehir Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İlhan Şen, Eskişehir Emniyet Müdürü Engin Dinç ve diğer yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin cenazesi, Eskişehir Müftüsü Bekir Gerek’in kıldırdığı cenaze namazının ardından top arabasına konuldu.

Askeri törenin ardından şehit Karaca’nın cenazesi Kanlıpınar Şehitliği’ne defnedildi.

Şehit Uzman Onbaşı Mesut Deniz

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Deniz, memleketi Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Deniz’in (23) Türk bayrağına sarılı tabutu Kahramanmaraş Havalimanı’ndan alınarak kara yoluyla ilçeye bağlı Avşarlı Mahallesi’ndeki mezarlığa getirildi.

Burada düzenlenen törene şehidin babası Ali ve annesi Fatma Deniz ile kardeşleri, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaeddin Cavlak ve diğer ilgililer katıldı.

İl Müftüsü Celal Sürgeç’in kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Deniz’in naaşı, mahalle mezarlığına defnedildi.

Tören sırasında güçlükle ayakta durduğu görülen şehidin yakınları ise protokol üyeleri tarafından teskin edilmeye çalışıldı.

Şehidin kız ve erkek kardeşlerinin, ağabeylerinin üniformalarını giyerek törene katıldığı görüldü.

Şehit jandarma uzman çavuş Ufuk Deniz

Van’ın Bahçesaray ilçesindeki arama kurtarma çalışmaları sırasında çığ altında kalarak şehit olan jandarma uzman çavuş Ufuk Deniz için Kastamonu’da cenaze töreni düzenlendi.

Bahçesaray’da ikinci çığ faciasında şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Ufuk Deniz’in cenazesi, Van’da yapılan törenin ardından askeri uçakla Kastamonu’ya, ardından Tosya’ya getirildi. Şehit Deniz için önce Yunus Emre Mahallesi’ndeki baba evinde helallik alındı. Bu sırada şehit Deniz’in yakınları gözyaşı döktü. Daha sonra Namazgah Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene şehit Deniz’in ailesi, yakınları, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ile birlikte diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından şehit Deniz’in cenazesi, Asri Mezarlığında toprağa verildi.

Şehit Jandarma Astsubay Karagöz

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ düşmesi sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Fatih Karagöz, memleketi Kocaeli’de son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Karagöz’ün Türk bayrağına sarılı tabutu, Cengiz Topel Havalimanı’ndan alınarak Kartepe ilçesi İbrikdere Mahallesi’ndeki babaevine getirildi.

Burada “helallik” alınması ve dua edilmesinin ardından cenaze, Atalar Camisi’nin yanındaki boş alanda oluşturulan musallaya konuldu. Daha sonra şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve şehit Karagöz’ün öz geçmişi okundu.

Şehidin babası Selahattin ile annesi Havva ve yakınları, gözyaşı döktü.

İl Müftüsü Sinan Cihan’ın kıldırdığı namazın ardından şehidin naaşı, omuzlara alınarak top arabasına taşındı.

Bu sırada anne Havva Karagöz, “Yavrum, bakışlarına kurban olsun annen. Allah yolunu açık eylesin. Allah seni peygamberlere komşu eylesin, kınalı kuzum.” şeklinde şehit oğluna seslendi.

Protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş, ellerindeki Türk bayraklarıyla top arabasının arkasından yürüyerek tekbir getirdi. Vali Hüseyin Aksoy ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da şehit babasına elinden tutarak eşlik etti.

Şehit Fatih Karagöz’ün naaşı, Kartepe Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, milletvekilleri, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Deniz Eğitim, Öğretim ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, siyasi partilerin il başkanları ve temsilcileri, askeri yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Çığ şehidi Osman Karaca, toprağa verildi

VAN’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalarak şehit olanlar arasında yer alan Jandarma Uzman Onbaşı Osman Karaca (24) memleketi Tokat’ta, gözyaşları arasında toprağa verildi.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde dün meydana gelen çığ felaketinde arama- kurtarma çalışmalarına katılan Yukarı Narlıca Karakol Komutanlığı’nda görevli Jandarma Uzman Onbaşı Osman Karaca, yaşanan ikinci çığda şehit oldu. Jandarma Uzman Onbaşı Osman Karaca’nın cenazesi, Van’daki törenin ardından askeri uçakla Tokat’ta gönderildi. Kuvvetli rüzgar ve olumsuz hava şartları nedeniyle uçak, Tokat Havalimanı’na iniş yapamadı. Şehidin naaşını taşıyan askeri uçak komşu şehir Sivas’taki Nuri Demirağ Havalimanı’na indi. Şehit Karaca’nın cenazesi buradan karayolu ile memleketi Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Çevreli beldesine getirildi.

Belde meydanında şehit Osman Karaca için kılınan cenaze namazına, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Tokat Valisi Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Aslan ve Yusuf Beyazıt, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 48’inci Piyade Alay Komutanı Albay Ayhan Ocak,  İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kınay, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, siyasi parti temsilcileri, şehidin ailesi ve yakınları ile yaklaşık bin kişi katıldı. Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Osman Karaca’nın cenaze namazını Kocaeli’de imamlık yapan dayısı Bekir Cerit kıldırdı. Şehit Karaca’nın cenazesi, sağanak altında belde mezarlığında gözyaşlarıyla toprağa verildi.

ŞEHİT KORUCU VE İTFAİYE ERLERİ İÇİN ÇATAK’TA İKİNCİ TÖREN

Van- Bahçesaray karayolundaki ikinci çığ faciasında şehit olan 9 güvenlik korucusu ile 2 itfaiye erinin cenazeleri, Van Filo Komutanlığı’ndaki törenin ardından Çatak ilçesine gönderildi. Çatak’ta, güvenlik korucuları ve 2 itfaiye eri için tören düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve binlerce kişi katıldı.

Cenazeleri Merkez Camisi’ne getirilen güvenlik korucuları ve itfaiye erleri için cenaze namazı kılındı. Şehitlerin özgeçmişlerinin okunmasının ardından, aileleri tabutlara sarılarak gözyaşı döktü. Kürtçe ve Türkçe ağıtlar yakan aileleri askerler teselli eti. Bakan Soylu da şehitlerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu.

İTFAİYE ERLERİ TOPRAĞA VERİLDİ

Törenin ardından itfaiye erleri Emrullah Ersari ile Fevzi Sevinç ilçe mezarlığında gözyaşları arasında defnedildi. Güvenlik korucularının cenazeleri ise toprağa verilmek üzere, kırsal mahallelere gönderildi. Nesim Yavuz’un cenazesi Kayaboğazı Mahallesi’ne, Tahsin Karan, Nimet İnçamur, Hekim Kazgan’ın cenazeleri, Alacaer Mahallesi’ne, Mehmet Esen, Nimettulah Mantaş, Abdulselam Mantaş, Bayram Bulcar, Metin Mantaş’ın cenazeleri ise Alacaer Mahallesi’nin Çemik Mezrası’na götürüldü.