Cihangir İslam’dan Millet İttifakı’na HDP çağrısı

Saadet Partisi'nden yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle istifa eden eski vekil Merve Kavakçı'nın eski eşi Cihangir İslam Millet İttifakı’na HDP çağrısında bulundu. İslam “Israrla HDP'nin de Millet İttifakı'nın içinde olmasını başından beri savundum, hala daha savunuyorum.” dedi.

Cihangir İslam’dan Millet İttifakı’na HDP çağrısı

24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı çerçevesinde CHP listelerinden milletvekili seçilen, daha sonra Saadet Partisi'ne geçen ve oradan da istifa ettikten sonra bağımsız milletvekili olarak yoluna devam eden Cihangir İslam, Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya konuştu.

HDP’nin Millet İttifakı’na dahil olmasını “ısrarla” savunduğunu söyleyen İslam şöyle konuştu:

"ISRARLA SAVUNUYORUM’

Israrla HDP'nin de Millet İttifakı'nın içinde olmasını başından beri savundum, hala daha savunuyorum. Tabi birtakım problemler tek taraflı değil, siyasetin içinden baktığınız zaman daha farklı. Sivil toplum bize şunu öğretti; farklı kimliklerle, benzer siyasetler güdülebilir. Yani bugün siyasete baktığınızda bazı siyasetçiler -bugün bizi yönetenler de öyle düşünüyor- zannediyor ki ben tek bir kimlik yaratırsam, tek bir kimlik oluşturursam, ülke düze çıkar. Hayır böyle değil. Önemli olan şudur: Farklılıklarımıza rağmen sizinle biz aynı mekânı bir hukuk sistemi, bir adil sistem içerisinde paylaşabiliyor muyuz? Birbirimizin arkasını kollayabiliyor muyuz? Birlikte iş yapabilme becerimiz var mı? Yöneticimizi bu ülkeyi yöneteceğimizi, mevzuatımızı birlikte tayin edebiliyor muyuz? “