Cihat Yaycı bu sefer Yunanistan’ı çok kızdıracak

Dr. Tümamiral Cihat Yaycı kitaplarıyla Mavi Vatan'daki haklarımızın savunuculuğunu yapıyor. Yaycı, bu sefer Ege denizine ve Yunanistan'ın taleplerine yoğunlaşıyor.

Cihat Yaycı bu sefer Yunanistan’ı çok kızdıracak

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye´nin Akdeniz´deki hak ve menfaatleri gündeme getiren çalışmalarına devam ediyor.

Yaycı’nın “Yunanistan Talepleri (Ege Sorunları) Soru ve Cevaplarla” isimli kitabı Türk Tarih Kurumu Yayınları tarafından yayımlandı.

Ege sorunlarına ilişkin merak edilenleri kısa ve öz biçimde açıklayan kitap raflarda yerini aldı. Kitap Türk Tarih Kurumu Yayınları’nın e-mağazasından da satın alınabilir.

Yunanistan’ın genişlemeci politikalar doğrultusunda ortaya attığı hukuksuz taleplerle şekillenen Ege sorunlarının ortaya çıkışını ve gelişimini irdeleyen eser, Yunanistan’da da ses getirdi.

Soru-cevap formatında hazırlanan eserde, Ege’deki egemenlik meselesi, “Ege Denizi’nin Türkiye açısından önemi nedir?” sorusundan başlayarak  kapsamlı olarak ele alındı. Adaların silahlandırılması, kıta sahanlığı, arama kurtarma sorumluluk sahası gibi Türkiye’nin gündeminde uzun yıllar kendine yer bulan sorunların herkesin anlayabileceği bir dilde anlatıldığı çalışmada, Yunanistan’ın hukuksuz taleplerinin uluslararası hukuk karşısında nasıl çürütülebileceğine ilişkin argümanlara da yer verildi.