Cihat Yaycı: FETÖMETRE'yi neden yaptım?

Özellikle Deniz Kuvvetleri'nde kripto FETÖ yapılanmasının FETÖMETRE yöntemiyle ortaya çıkartılmasını sağlayan Cihat Yaycı, TSK içindeki FETÖ ile mücadele konusunda uyarılarda bulundu.

Cihat Yaycı: FETÖMETRE'yi neden yaptım?

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevinden alındıktan sonra istifa eden müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'nın FETÖ konusundaki uyarıları yeniden gündemde.

FETÖ'nün daha önce görülmemiş bir casusluk örgütü olduğunu belirten, FETÖMETRE'nin ve Libya ile deniz yetki alanları anlaşmasının mimarı Yaycı, FETÖ'nün TSK birimlerindeki her türlü bilgi ve belgeyi temin ettiğini söyledi. Örgüt üyelerinin, kendi üyeleri dahil herkesi fişlediğini belirten Yaycı, örgütün gizlilik kurallarına son derece riayet ettiğini belirtti.

HaberTürk'e 27 Temmuz'da konuk olan Yaycı, bu örgütün kolay kolay tam anlamıyla deşifre edilemeyeceğini belirterek, sadece "ByLock ve ankesörlü telefonla" ortaya çıkarılamayağını ifade etti.

FETÖMETRE'yi de bu ihtiyaçtan ürettiğini belirten Yaycı, "Olaya mühendis gibi baktım ve 15 Temmuz'da darbeci olan hepsinin meslek hayatını, geçmişini, sosyal hayatnı, eğitimini vs tek tek döktüm. Bunları aldım ve ortak kesitlerini buldum. Sonra itirafçı ifadelerini aldım, tek tek inceledim. Mesela 'Soru sınavları bize verildi' diyor. Doğru ve yanlış yapacakları soru sayıları da veriliyor. Bunlarda ortak kesitler bulduk. Ortaokul puanlarını da inceledik. FETÖMETRE'de 79 tane temel kritier, 290 tane alt kriter var" dedi.

Yaycı'nın açıklamalarının tamamı şöyle: