Cihat Yaycı kararı ne anlama geliyor? Amiral Cem Gürdeniz’den ilk açıklama

featured

‘Yaycı’nın görevden alınması sonrası FETÖ kaçaklarının attığı zafer çığlıkları göz önüne alındığında bu atama kararının yarattığı tesir ile Deniz Kuvvetlerinin Doğu Akdeniz’deki etkinliğine, personelinin moraline veya FETÖ ile devlet içindeki mücadeleye zarar vermemesini beklemek ve takip etmek her vatandaşın görevi ve hakkıdır.’

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Amiral Cihat Yaycı’nın görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine bağlanması kararını değerlendirdi.

Amiral Yaycı’nın tasfiyesi” başlıklı değerlendirmesinde Gürdeniz şu ifadeleri kullandı:

16 Mayıs sabahı Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atandırıldığı haberi ile uyandık.

2009-2010 yılları arasında Deniz Kurmay Albay olarak emrimde çalışan Amiral Yaycı, Türk deniz tarihinin kaydettiği en önemli akademisyen amirallerden birisi olarak 27 Kasım 2019 Türkiye-Libya deniz sınırlandırması anlaşmasının mimarıdır. Muharip subaylığının yanı sıra hem mühendislik hem de sosyal bilimler disiplinlerinde doçentlik seviyesine varan akademik unvanlara sahiptir.

Yaycı, aynı zamanda Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşları içinde FETÖ ile mücadelede önemli yere sahip FETÖMETRE’yi geliştirmiştir.

Kısacası Deniz Hukuku cephesindeki fikirleri, eylemleri ve kitapları ile başta Yunanistan ve GKRY olmak üzere Atlantik cepheyi; FETÖMETRE’nin geliştirilmesi ve Deniz Kuvvetlerindeki ciddi çalışmaları sayesinde FETÖ ve kripto FETÖ unsurlarını son derece tedirgin etmiş, devletin çıkarlarını korumuştur.

Yunan medyası ve FETÖ’cü sosyal medya hesaplarında bu tedirginlik Amiral Yaycı’yı ölümle tehdit edecek boyutlara kadar gelmiştir. 2020 Yaz Şurasına 2 ay kalan bir dönemde, Libya’da ve Doğu Akdeniz’de son derece önemli gelişmelerin yaşandığı bir konjonktürde Doğu Akdeniz’deki öncü ve en önemli dış politika unsuru olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en üst seviye icra makamı Kurmay Başkanının bir hafta sonu oldu bittisi ile görevden alınması son derece yanlıştır.

Kaldı ki bu gelişmenin kısa bir süre önce firari FETÖ elemanlarının sosyal medya hesaplarından “Önemli bir Amiral Görevden Alınacak’’ mesajı ile duyurulması daha da vahimdir.

Bu karar, ayrıca onaylanmadan önce Deniz Kuvvetleri Komutanına danışılmadan alındı ise daha da ciddi bir yanlıştır. Yaycı’nın görevden alınması sonrası FETÖ kaçaklarının attığı zafer çığlıkları göz önüne alındığında bu atama kararının yarattığı tesir ile Deniz Kuvvetlerinin Doğu Akdeniz’deki etkinliğine, personelinin moraline veya FETÖ ile devlet içindeki mücadeleye zarar vermemesini beklemek ve takip etmek her vatandaşın görevi ve hakkıdır.

Umarım devlet Amiral Yaycı’nın gelişmiş bilgi ve tecrübe birikimini en iyi şekilde değerlendirmeye devam eder. Unutmayalım, Türkiye’nin 21. Yüzyılda en büyük jeopolitik cephesi olan Mavi Vatan Cephesinde değil bir gerileme, duraksamaya dahi tahammülü olamaz.”

Cihat Yaycı kararı ne anlama geliyor? Amiral Cem Gürdeniz’den ilk açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Yorum

 1. 19 Mayıs 2020, 13:07

  Bu zamansız atamadır. Bu gibi atamalar Askeri Şura’da yapılır. Belli ki 2 ay daha sabredememişler ! Deniz Kuvvetleri Komutanının yerinde olsam derhal istifa ederdim !!

 2. Türkiye’de Türkiye için çalışırsan cezasız bırakmazlar; yazıklar olsun bu adama bunları yapanlara, yazıkları olsun şimdi karşı gözüküp de zamanında o fetö şerefsizlerine hoca efendi diyenlere

 3. Sayın Cumhurbaşkanımızın .etrafında ak partili devletci danışman vs sıfatlarla bulunan şahıslar sıkıntı li bence niyemi feto bu mevkileri boş bırakmaz ki ülkemizin hali ortada hem maddi hem manevi yarın birgün sayın amiralimize yapılan vaka sayın Erdoğan a da yapılacak bu ülkede kim sağlamsa sessis kalan Hulusi beymi yoksa vs yazık insanına ülkeme vs vs artık cumhurbaşkanını masaya yumruğu vurma zamanı gelmedimi . saygılar sevgiler sunarım

 4. Genel kurmay adayi hak ediyor

 5. Atama, onure edici dıye duşunuyorum. Fetöyle mucadele, mavi vatan konularında uzman olan paşanın, onunu acmak daha cok gorev vermek ıcın boyle bırşey yapmış olabilirler. Gorev den alma değil terfi soz konusu. Yunanlıların haberin peşine duşmesı ılgınc olmuş. Bence lıbyada sona gelindiği bu donemde ve fetoyle mucadelede ordu içinde yeni bir surec başlatılacağından deniz kuvvetleri nın dar kadrosundan genelkurmay kadrosuna alınması isabet olmuş

 6. 17 Mayıs 2020, 02:50

  Bu bir ön atamadır, kısa vadeli adaptasyon aşamasıdır. Genelkurmay başkanı olacak.

 7. egerki bu bir pasifize atamasi ise “Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste”, bedelini bu millet mutlaka ödetir

 8. Sahsi gorusum daha ust makamlar icin atandi veya Deniz Kuvvetlerinde ki yaptigi isleri Genel Kirmay’da da yapacak insAllah yanilmayiz.

 9. Genelkurmay başkanı olacak

 10. Genelkurmay başkanlığını hakediyor,gönlümüzde bu makamı ona çoktan verdik

 11. Muhtemel Genelkurmay başkanı adayı,gönlümüzde zaten o makamı aldı ve yokolmayacak

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!