YAŞ’a iki ay kala neden? Cihat Yaycı’nın tasfiyesine kim ne dedi?

featured

Tümamiral Cihat Yaycı’nın gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevinden alınması şaşkınlık yarattı. Karara yönelik değerlendirmelerde FETÖ ile mücadelesi ve Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan mücadelesine katkılarına rağmen Yaycı’nın neden görevden alındığı sorgulandı.

FETÖMETRE’nin kurucusu ve Libya ile yapılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının mimarı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı gece yarısı görevden alınması gündemi sarstı.

Yaycı’yı Genelkurmay Başkanlığı emrine veren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin neden yayınlandığı merak konusu oldu.

Kararı yorumlayan emekli komutanlar ve gazeteciler, Yüksek Askeri Şura’ya iki ay kalmışken alınan bu karara anlam veremedi.

Karara yönelik değerlendirmelerin bazıları şöyle:

Mustafa Özbey

EMEKLİ AMİRAL MUSTAFA ÖZBEY: GECE YARISI OPERASYONU

“Şu anda Mavi Vatan konusuna çok yoğun bir saldırının organize olarak emperyalizm tarafından yürürlüğe sokulduğu günler yaşıyoruz. Bu konuda saldırının odaklandığı yer ise, Libya mutabakat hükümetiyle Türkiye’nin yaptığı deniz yetki alanları anlaşmasını işlevsiz kılmak. Hal böyleyken ve denizde bu konuda caydırıcılığı sürdürmek için denizci personelimiz insanüstü bir gayret gösterirken, bir sabah kalkıldığında Mavi Vatan projesini ve özellikle deniz yetki alanları tanımını bir doktrin haline sokan Tümamiral Cihat Yaycı’nın bir Cuma gecesi gece yarısı kararnamesi ile tasfiye edildiğini öğrenmiş olmak, bu konulara ömrünü vermiş bir kişi olarak bende çok derin bir yara açtı.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Şurası asla unutulmasın. FETÖ dediğimiz lanet örgüt, her geçen gün cesaretini artırarak saldırılarını yoğunlaştırıyor. Ve özellikle son aylarda hedef olarak Cihat Yaycı amirali seçtikleri aşikar.

Yaycı Amiralin FETÖ hainleri tarafından hedef olarak seçilmesinde iki önemli neden var. Bunlardan bir tanesi Mavi Vatan doktrininin mimarı olması diğeri ise yarattığı FETÖMETRE algoritması nedeniyle devlet içine sızmış hainlerin izinin bulunabilmesi. Durum böyle iken, bu kadar FETÖ hedefine yerleştirilmiş Mavi Vatan düşmanlarının öldürme tehdidi dahi ettiği bir kişiyi bir gece yarısı operasyonu ile görevden almanın hiçbir ulusal çıkara katkı sağlamadığı çok açıktır.

FETÖ HAİNLERİNE BAYRAM

Bir kişi şayet Türk Silahlı Kuvvetler’den ayrılması planlanıyor ise ki bu doğaldır, olabilir, Yüksek Askeri Şura toplantısına iki ay kalmıştır. Devlete bu kadar hizmeti olan bir kişi iki ay beklenerek tasfiye edilebilirdi.

İkincisi şayet daha iyi bir görev kendisi için planlanmış ise burada bu soru işaretlerini yaratmak yerine görevden alınma ve yeni tayin yeri aynı anda yapılabilirdi.

Sonuç olarak ortada hangi kendilerine göre haklı gerekçeye dayanırsa dayansın çok kötü yönetilen ve FETÖ hainleriyle Mavi Vatan düşmanlarına ikinci bayram yaşatacak bir ortam ortaya çıkarılmıştır.

Son söz, denizde Mavi Vatan nöbetini tutan 3 aydır kara yüz görmeyen evlatlarımız içindir. Onlar bu sabah kalktılar ve kendilerine Mavi Vatan nöbeti kutsallığı aşılamış kişinin tasfiye edildiğini öğrendiler. Bizlerin hiçbirinin denizdeki bu evlatlarımızın morali üzerine olumsuz etki yapabilecek böyle kararları duyarsızlık sayılabilecek bir şekilde alma hakkımız yoktur.

Ben bu konuda Cihat Yaycı Amiralin böyle bir davranışı asla hak etmediğine inanıyorum. Sonuç ne olursa olsun, Cihat Yaycı Amiral Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ismi altın harflerle ve kalıcı olarak yer alacaktır. Kendisine sonuna kadar desteğimi ifade etmek istiyorum.”

Nejat Eslen

EMEKLİ GENERAL NEJAT ESLEN: HANGİ ÜLKELER RAHATSIZDI?

“Cihat Yaycı düşünce üreten, ürettiği düşünceleri uygulama alanına taşıyabilen önemli bir amiraldir. FETÖ ile mücadelede ve Mavi Vatan’da Türkiye’nin çıkarlarının gerçekleştirilmesinde önemli katkıları vardır. Cihat Yaycı’dan kimler, hangi ülkeler rahatsızdı, onun görevden alınmasından kimler, hangi ülkeler mutlu olmuştur ona bakmak lazım.Görevden alınma gerekçesi için mutlaka bahane dosyaları hazırlanmıştır.”

EMEKLİ AMİRAL SEMİH ÇETİN: FETÖ’NÜN CANINA OKUDU

Tümamiral Cihat Yaycı! Deniz Kuvvetlerinin akademik kariyeri en yüksek subaylarından birisi. Meslekteyken birlikte çalışma olanağımız olmadı. Balyoz davasında tutuklandık. Onun için “FETÖ’cü” dediler. Deniz Kuvvetlerinde FETÖ’nün canına okudu!

Yıllardır savsaklanan Doğu Akdeniz politikasının mimarı oldu. Kitaplar yazdı. “Hükümetin adamı” dediler. Yaptıklarına bakınca bana gerçek bir Mavi Vatan savunucusu gibi geldi. Bugün görevden alınmış. Bakın bakalım en çok kimler seviniyor? Yunanlılar ve FETÖ’cüler. Hayırlı işler!

Hasan Atilla Uğur

HASAN ATİLLA UĞUR: KİMİN İŞİNE YARAR

“Cihat Yaycı Amiral konusu çok kritik. 2 ay kadar önce yurt dışındaki FETÖ’cülerin tweet’lerinde “Yakında bir amiral istifa edecek” diye yazılmıştı. Cihat Yaycı Doğu Akdeniz tavrı ve önerileri ile ayrıca FETÖMETRE ile emperyalistlerin hedefi olmuştu. Meşhur bir laf var ya “Bu cinayet kimin işine yayar” diye. 1. Yunanistan 2. Yurtdışındaki FETÖ ekibi 3. İçerideki kripto unsurları. Atama bir göreve değil, Genelkurmay emrine. Bu hem kızağa çekme hem de itibarını sıfırlama amaçlı. Msb de olan biteni iyi takip etmek hayati önemdedir.”

EMEKLİ ALBAY MUSTAFA ÖNSEL: RAND RAPORU NE DİYORDU?

“FETÖ ile kim gerçekten mücadele ediyorsa mutlaka elemine edilir! 3 yıldır görünen o! Biri de adım, adım… Sahi en son Rand Corporation raporunda ne diyordu? Ee “zeka adaptasyondur” değil mi?

FETÖ’nün suikast timi işbaşında! Sniper, tek tek düşürüyor… Hedef aldığını indiriyor… Anlamadım, göremiyor musunuz? O zaman körsünüz…

Adamın/(adamların) elinde tüfek yok. Yetenekli dil var. İkna gücü var. Anlamayan az akıllılar için ifade edeyim ki, buradaki sniper, işini mermiyle değil, gerçek olmayan sözcükleri keskince, ustaca kullanarak istedi(klerini)ğini ilgilisine yaptırıyor…”

EMEKLİ ALBAY AHMET ZEKİ ÜÇOK’TAN CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRI

“Sayın Cumhurbaşkanım, Sizin de takdirlerinizi kazanmış, Doğu Akdeniz deki haklarımızın garantisi Libya Deniz Anlaşmasının mimarı ve FETÖ ile mücadelenin yılmaz neferi olan Tümamiral Cihat Yaycı’nın, kısır çekişmelere kurban edilmesine izin vermeyiniz.”

15 TEMMUZ GAZİSİ ALBAY GÜVEN ŞAĞBAN: DIŞARIDAN DAYATMA OLABİLİR

15 Temmuz’da gazi olan eski Jandarma İstihbarat Plan ve Güvenlik Daire Başkanı emekli Kurmay Albay Güven Şağban, SÖZCÜ’ye yaptığı değerlendirmede görev değişikliğinin “tasfiye” olduğunu vurguladı.

Yaycı’nın, FETÖ’nün tasfiye etmek istediği kişiler arasında yer aldığını söyleyen Şağban, “Örgüt başına ‘Türkiye’de kimi tasfiye etmek istersin?’ diye sorsalar, hiç duraksamadan ‘Cihat Yaycı’ der. Yunan Milli Savunma Bakanı’na aynı soruyu sorun, aynı cevabı alırsınız. İsrail Genelkurmay Başkanı’na sorun, cevap değişmez. Hatta Trump bile aynı cevabı verir. Aklıma bu tasfiye işleminin Türkiye’ye yapılan bir dayatma olabileceği ihtimali de geliyor” dedi.

Şağban şöyle konuştu:

“Bir sabah uyandığında, resmi gazetede emekli veya tayin edildiğine dair bir Cumhurbaşkanlığı kararı görürsün. Oysa sen sadece, sana verilen görevi en iyi şekilde yapmışsındır.

Ucu okyanus ötesine dayanan bir terör ve casusluk örgütüyle yanında sadece bir avuç insan ile mücadele etmişsindir. ‘FETÖ’ye dokunan yanar!’ özdeyişini haklı kılacak şekilde ya emekli edilirsin ya da tayin edilirsin.

Ben ve birkaç arkadaşım, 15 Temmuz gecesi saat 22:30’da FETÖ’ye müdahale eden ilk kişilerdik. İlk tasfiye edilen de ben oldum. Beni tasfiye etmek için, ne gibi algı operasyonları yaptıklarını da çok iyi biliyorum.

Ulusalcı, milliyetçi, ülkücü, solcu, alevi gibi akıllarına ne gelirse, benim hakkımda gerçek dışı olan ne varsa söylediler.

O yüzden Cihat Yaycı Amirali en iyi ben anlarım. Cihat Yaycı’nın vatanı ve milleti için yaptıkları ortadadır. Vatan ve millet sevdası ile hareket etmiş, ‘Mavi Vatan’ söylemini ve haritasını ortaya atarak, dünya kamuoyunun gündemine oturmuştur.

FETÖ ile mücadelesini ise anlatmaya bile gerek yoktur. Maruz kaldığı bu muameleye rağmen, Amiral Cihat Yaycı yine de vatan ve millet sevgisinden zerre bir şey kaybetmeyecek, hatta daha da kara sevda olacaktır.”

BARTU SORAL: ÜLKEYE HİZMET CEZALANDIRILIYOR

“Libya antlaşmasının mimarı, mavi vatan konseptinin yaratıcılarından, FETÖ’cülerin hedefindeki Tümamiral Cihat Yaycı hakkındaki atama, Yunanistan’ı, FETÖ’cüleri ve kriptoları mutlu etmiştir. Atama kararı vahimdir, çok düşündürücüdür. Ülkeye hizmet cezalandırılmaktadır.”

AYDINLIK YAZARI GAFFAR YAKINCA: BÖYLESİ TASARRUFLARA GİRİŞENLER…

“Cihat Yaycı’nın pasifize edilmesi FETÖ’ye, Yunanistan’a ve emperyalist Batı’ya verilebilecek en güzel hediyedir. Böylesi tasarruflara girişenler, milletin tepkisi karşısında şaşırmamalıdır. Hatırlatalım: Herhangi bir partiye değil, Türkiye Cumhuriyeti’ne destek veriyoruz.”

GAZETECİ NEDİM ŞENER: BASTIĞIM YERE BİLE DİKKAT EDERİM

Tümamiral Cihat Yaycı’nın kendi kurumu tarafından nasıl bir cendereye alındığını 3.5 önce yani 22 Ocak 2020’de yazmış;YA EMEKLİLİK YA İSTİFA noktasında olduğunu aktarmıştım. İş oraya doğru gidiyor galiba…

Tümamiral Cihat Yaycı’nın neden ve nasıl FETÖ’cülerin hedefi olduğunu dünkü yazımda tane tane anlatmıştım; FETÖ TASFİYE Mİ EDİLİYOR TASFİYE Mİ EDİYOR????

Firari FETÖ’cüler Türkiye’de neler olacağını hatta bir amiralin başına gelecekleri biz öğrenmeden 1 hafta önce yazıyorsa, bastığım yere bile dikkat ederim.”

YAŞ’a iki ay kala neden? Cihat Yaycı’nın tasfiyesine kim ne dedi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. önsel hocamın yazısını çok beğendim…tabiki hepsi güzel.uzak gelecekte fetö, fetullah hareketine dönüşebilir dönüşecektir. yani suç olmaktan çıkacak.istediğümiz gibi o sümüklü salyalı köpeğe sövemeyeceğiz çünkü o fetullaha sövmek suç olacak.

  2. kardeşim siz kararı nerenizle okuyrsunuz yeri değiştirilmiş bu tasviye mi oluyor tam tersi yenigörev alanı daha önem arz ediyor

  3. FETÖ yuvasına geri dönüş. şu anki tablo bu.

  4. nasılsa Atatürk artık yok. düşmanların/Yunanistan/ABD ve tabii ki FETÖ’nün istekleri yerine getiriliyor.
    bundan sonra Türkiye’nin parçalanmaması için dua edeceğiz.

  5. 16 Mayıs 2020, 15:02

    Her cephede milli duruş siyasetimiz diyeceksin, sonra da milli olan komutanları geri hizmete çekeceksin. Bu fetö aklı değilse, ne aklı ?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!