Cihat Yaycı'dan Dışişleri'ne 'Meis' tepkisi

Yunanistan'ın gayri askeri statütüdeki Meis Adası'na asker çıkarması çatışmaya giden gerilimi tırmandırırken, Tümamiral Cihat Yaycı'dan "Masaya oturma" uyarısı geldi. Yaycı, Ankara'nın Meis açıklamasını da eleştirdi.

Cihat Yaycı'dan Dışişleri'ne 'Meis' tepkisi

Yunan ordusunun Meis Adası’na askeri yığınak yapmasıyla gerilim tırmanışa geçti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, adanın 1947 Paris Barış Antlaşması’yla silahsızlandırılmış statüde olduğunu hatırlatarak, “Kıyılarımızın hemen karşısında böyle bir provokasyonun amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de “Yunanistan’ın Meis Adası’nı silahlandırma girişimi yeni bir korsanlık örneğidir. Türkiye’nin kıyılarına silah doğrultmak akılsızlıktır” açıklamasında bulundu.

3 MİL UYARISI

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, dün akşam Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayı da eleştiren Yaycı, şunları söyledi:

"Üç milin bitişiğindeki ve dışındaki adaların devredilmediği Lozan Antlaşması’nda vurgulanmıştır. Fakat Yunanistan bunların hepsini sahiplenmeye kalkmıştır. Adaları silahlandıran, kara sularını artırmak isteyen, egemenliği devredilmemiş ada-adacıklara sahip çıkmak isteyen, hava sahasını kara sularının ötesinde genişleten Yunanistan’dır. Bunların hepsi Yunanistan’ın talepleridir.

EĞER MASAYA OTURURSANIZ...

Karşı tarafın talebini sorun olarak algılayıp masaya oturursanız karşı tarafın taleplerinin bir kısmı o ya da bu şekilde karşılanır. Burada müthiş bir algı yönetimi söz konusu. Bizim burada yapmamız gerek şey Lozan’ın sağladığı dengeye dönmek. Lozan’ın dengesine bir kere dönebilsek barış, istikrar ve güven olur.

‘Gayri askeri statü’ ile ‘silahsızlandırılmış statü’nü iyi ayrılması gerekiyor. Silahsızlandırılmış statüde asker getirebilirsiniz, uçaklar üzerinden uçabilirler ama gayri askeri statüde bunların hiçbir tanesi mümkün değildir. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasını eleştiriyorum. Silahsızlandırılmış statü değil, Meis Adası’nın statüsü gayri askeri statütüdür. Yani bunun ihlali söz konusudur."

'ŞARTLAR OLGUNLAŞTIĞINDA...'

Doğu Akdeniz ve Ege'de Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini hedef alan Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma yapacaklarını açıkladı. Güney Kıbrıs'a ziyaret gerçekleştiren, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı açıklamada, "Hedefimiz aşamalı olarak Yunanistan’ın deniz bölgelerinin tamamını sınırlandırmak. Tehdit, rencide ve meydan okuma olmadan diyalog yapılmalıdır" dedi.

Dendias aynı zamanda şartlar olgunlaştığı an, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma yapacaklarını açıkladı.

Rum Savunma Bakanı Haralabos Petridis de yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir çözüm için garantilerin ve Türk askeri varlığının olmaması gerektiğini iddia etti. Rum muhalefet partisi EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da Yunan hükümetlerinin, Türkiye'ye karşı Güney Kıbrıs'taki Yunan askerinin sayısının ve silah sayısının artırılması gerektiğini söyledi.