Cihat Yaycı’nın ayağını kaydıran firmada FETÖ ayrıntısı

Sözcü yazarı Saygı Öztürk bugünkü köşesinde, ihale alımında 'Milli ve yerli firmaya zorluk çıkardıkları' iddiasıyla aralarında Amiral Cihat Yaycı'nın da bulunduğu bazı görevliler hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili yeni bir bilgi paylaştı. Öztürk, Amiral Yaycı'ya 'Sizi TSK'dan attıracağız' diyen ihale firmasının sahibinin önceki firmasını 'FETÖ'cü olarak bilinmesi nedeniyle kapatıp yeni bir isimle firma kurduğunu' yazdı.

Cihat Yaycı’nın ayağını kaydıran firmada FETÖ ayrıntısı

Tümamiral Cihat Yaycı’nın görevden alınmasının perde arkasında yatan ihale operasyonuyla ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

FETÖMETRE’nin mimarı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı önceki gün görevden alındı; Genelkurmay Başkanlığı emrine verildi. FETÖ’cüleri ve Yunanistan’ı sevindiren görevden almanın perde arkasında bir ihale soruşturması olduğunu emekli Albay Ahmet Zeki Üçok Veryansın TV’ye anlatmıştı. Üçok, Cihat Yaycı hakkında başlatılan soruşturmadan bahsederek, bu soruşturmanın amacının Cihat Yaycı’nın önünü kesmek olduğunu, MSB’nin bu plana alet edildiğini belirtmişti. (İLGİLİ HABER: Cihat Yaycı’ya yönelik ihale operasyonun arkasında kimler var?)

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk de bugünkü köşe yazısında Amiral Cihat Yaycı’yı görevden aldıran soruşturmayla ilgili bilgiler paylaştı. Öztürk’ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

Adliyede ilginç bir bilgiye ulaştım. Gölcük’te torpidonun güdüm teli ihalesi yapılmıştı. Yapılan iş Gölcük’te teslim edilirken, ihale muayene komisyonu, şartnamede belirtilen esaslara uyulmadığı ve yapılan telin istenen koşullarda olmadığını gerekçe gösterip kabul yapmadı. Komisyon üyeleri üzerinde bir baskı kuruluyor. Tümamiral Yaycı, komisyon üyelerine sahip çıkıyor. İhaleyi alan firmanın yetkilileri işi daha da ileriye götürüp “Sizi TSK’dan attıracağız” diyor. Sonuçta, komisyon bir seferliğine torpido güdüm telini alıyor ama bundan sonrakiler için durumun böyle olmayacağı da belirtiliyor.

‘FİRMA SAHİBİ ÖNCEKİ FİRMASI FETÖ’CÜ OLARAK BİLİNDİĞİ İÇİN İSİM DEĞİŞTİRMİŞ’

Bu böyle kalmıyor. Birileri devreye giriyor. “Milli ve yerli firmaya zorluk çıkardıkları” gerekçesiyle aralarında Kurmay Başkanı Cihat Yaycı’nın da bulunduğu bazı görevliler hakkında soruşturma başlatılıyor. İşin bir başka ilginç yönü ise firma sahibinin önceki firmasını FETÖ’cü olarak bilinmesi nedeniyle kapatıp yeni bir isimle firma kurmasıydı. Bu firmanın yetkilisi, şikayet dilekçesini savcılığa değil, Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na veriyor. Açıkçası, Yaycı  görevden alınacaktı. Bu konuda Yaycı’nın görevden alınmasıyla ilgili bir tutanağın bulunduğunu da öğrendim. Yaycı’nın görevden alınması için uğraşanlar, 6 aydır adliyede bulunan dosyayı gerekçe gösterip kızağa çektiler.