Cihat Yaycı'nın 'uçak gemisi' önerisine güvenlik kaynakları ne dedi?

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada Türkiye'nin Brezilya Donanması'na ait uçak gemisi NAe São Paulo’yu eğitim amaçlı satın alması gerektiğini belirtmişti. Yaycı’nın önerisine ilişkin güvenlik kaynaklarından açıklama geldi.

Cihat Yaycı'nın 'uçak gemisi' önerisine güvenlik kaynakları ne dedi?

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Brezilya Donanması'na ait uçak gemisi 'NAe São Paulo' 10.550.000,00 R $ karşılığında, Türk tersanesi SÖK Denizcilik ve Tic. A.Ş.'yi temsilen açık artırmaya katılan Rio de Janeiro şirketi Cormack Marítima tarafından satın alındı. 

Uçak gemisi söküm için Aliağa'ya getirilecek, ardından hurdaya çıkacak. 

Uçak gemisinin hurdaya çıkmadan Türkiye tarafından SÖK Denizcilik'ten satın alınmasını ve eğitim için kullanılmasını isteyen Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı yaptığı açıklamada “Gemiyi sökmek yerine, mutlaka bizdeki kullanımı geçerli olan farklı sistemlerle tekrar donatıp, bugünden, ileriye dönük uçak gemisi personeli eğitimlerine başlanmalı.” önerisinde bulunmuştu.

İlgili haber için tıklayın: Türkiye'ye uçak gemisi geliyor! Cihat Yaycı: Gemiyi sökmek yerine...

Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye yeni açıklamalar yapan Yaycı, uçak gemisinin alınması halinde Rus menşeli S-33 donanma savaş uçağının değerlendirebileceğini belirterek, “Bu gemi ile birlikte kullanabileceğimiz bir uçak alternatifi olmak üzere Rus menşeli Sukhoi Su-33 Flanker’ın dikkatle incelenmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaycı uçak gemisi ve S-33 jetlerinin alınmasının ardından NATO altyapısından “idari ve işletme bakımından bağımsız" bir Deniz Hava Kuvveti’nin oluşturabileceğini ifade etmişti. 

İlgili haber için tıklayın: Cihat Yaycı'dan NATO'ya bağımlı olmayan 'kuvvet' önerisi

Veryansın Tv’nin uçak gemisinin alınabileceğine yönelik Yaycı’nın açıklamalarına yer verdiği haberiyle ilgili güvenlik kaynaklarından açıklama geldi.

Kaynaklar, söz konusu geminin 1963 yapımı olduğunu ve 2000 yılına kadar Fransa'ya hizmet ettikten sonra Brezilya'ya verildiği bilgisini paylaştı.

Kaynaklar, "hurdaya çıkarılan geminin Türkiye'ye henüz gelmediğini, durumunun net olarak bilinmeden varsayıma dayalı yorumlar yapılmasının doğru olmayacağı" değerlendirmesinde bulundu.