Çin ile ABD arasında ‘koronavirüs’ gerilimi

Çin'den gelen 'koronavirüsü Vuhan'a ABD ordusu getirdi' iddiaları üzerine ABD, Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai'yi bakanlığa çağırdı. ABD'li bir yetkili, ülkelerinde daha önce gripten ölenlerin bazılarının aslında koronavirüsten öldüğünün tespit edildiğini duyurmuştu.

Çin ile ABD arasında ‘koronavirüs’ gerilimi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, ABD’de daha önce gripten ölenlerin bazı kişilerin koronavirüsten öldüğünün tespit edildiğini duyurmuştu. Açıklamaya göre, koronavirüs Çin’den önce ABD’de başlamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, koronavirüsü Vuhan kentine ABD askerlerinin getirdiğini belirterek, “ABD, bize bir açıklama borçludur” demişti.

ABD yönetimi, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien’in açıklamaları üzerine harekete geçti.

Sputnik’in aktardığına göre, Amerikan medyasında yer alan ve adının açıklanmasını istemeyen bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılan haberlerde, söz konusu yetkilinin ağzından, ‘Büyükelçi, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Kovid-19’la ilgili açıklaması üzerine çağrıldı’ ifadesine yer verildi.

ABD’DEKİ GRİP SALGINI

Geçen kış ABD’de “grip salgını” olarak açıklanan hastalıktan yaklaşık 14 bin kişinin öldüğü açıklanmıştı. Söz konusu “grip salgını”nın koronavirüs olabileceği bir süredir bilim dünyasında konuşuluyordu.

‘ORDU OYUNLARI’NDAKİ 300 AMERİKALI

Başından beri koronavirüsün kaynağı olarak Çin’in Vuhan kenti gösteriliyordu. Virüs salgın şeklinde bu kentten yayılmaya başlamıştı. Ancak bu gerçek, virüsün Vuhan’da doğduğu iddiasını kanıtlayamadı.

Uzun süredir dünya ve Çin basınında virüsün Vuhan’da ortaya çıkması konusunda ABD’ye işaret eden haberler yer alıyordu. Bu iddialara dayanak olarak da virüsün, Vuhan’da düzenlenen “Dünya Ordu Oyunları” ya da “Dünya Asker Oyunları Olimpiyatları” olarak bilinen etkinlikle eş zamanlı ortaya çıkması gösterildi. Oyunlarda, 300 Amerikan askeri Vuhan’a gelmişti.

ÇİN: ABD BİZE BİR AÇIKLAMA BORÇLU

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian Zhao, Twitter hesabından CDC Direktörü Redfield’in açıklamalarını paylaşarak ABD ordusunu koronavirüsü Wuhan şehrine getirmekle suçladı. Zhao yaptığı açıklamada, “Koronavirüsü Wuhan’a getiren ABD ordusu olabilir. ABD şeffaf olmalı. Verilerinizi halkla paylaşın. ABD bize bir açıklama borçlu” ifadelerini kullandı.

Redfield’ın söz konusu açıklamasıyla ABD’nin aslında suçunu itiraf ettiğini iddia eden Zhao, koronavirüslü ilk hastanın aslında Vuhan’da değil, ABD’de çıktığını ima etti.

Zhao, ABD’nin virüse ilk olarak ne zaman rastlandığını açıklamak zorunda olduğunu ifade ederek ABD’nin korona virüsü bulaşan hasta sayısını ve salgın süresince hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.