Çin onu suçladı: Virüsü sen getirdin

Koronavirüs salgının kaynağına ilişkin ABD ile Çin arasında 'salgını sen bulaştırdın' kavgası sürüyor. Pekin yönetimi, Amerikan ordusu mensubu ve bisikletçi Maatje Benassi’yi Vuhan’a koronavirüsü getirmekle suçladı.

Çin onu suçladı: Virüsü sen getirdin

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs, Çin’de etkisini azaltmayı sürdürürken, ABD başta olmak üzere Avrupa ülkeleri salgından olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Kasım ayında salgının başladığı Çin’in Vuhan kentinde yapılan Askeri Dünya Spor Oyunları’na (askeri olimpiyatlar) ABD ordu takımıyla katılan bisikletçi Benassi, Çin medyası ve komplo teorisyenleri tarafından hastalığı Vuhan’a taşıyan kişi  olarak ilan edildi.

Hastalığı yayan ilk kişi olmakla suçlanıyor: Maatje Benassi (DHA)

VUHAN’A VİRÜSÜ YAYAN KİŞİ OLARAK İLAN EDİLDİ

ABD medyasından CNN’in haberine göre, Amerikan ordusuna bağlı çalışan ve aynı zamanda profesyonel bisiklet yarışçısı olan Benassi’nin ev adresinin sosyal medyada yayınlandığı belirtisl. Hayatının tehlikede olduğunu öne süren Benassi, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını başlatmakla suçlanıyor.

‘TEK SUÇUM VUHAN’DAKİ YARIŞLARA KATILMAK’

Maatje Benassi tüm bu suçlamaların dayanağı olmadığını ve hiçbir zaman herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini iddia etti. Bisiklet sporcusu Benassi, tüm bu suçlamaların, Çin hükümeti ve onun medya organları tarafından ortaya atıldığını öne sürdü. Benassi,  bu iddiaların tek dayanağının kasım ayında Vuhan’daki bisiklet yarışlarına katılması olduğunu söyledi. Benassi, konuya ilişkin ABD’deki yetkilerden yardım istediği de belirtildi.