Çin Türkiye’nin hayvan ithalatını durdurma kararına tepki gösterdi

Çin, Türkiye'nin hayvan ithalatını durdurma kararına tepki göstererek, 'Türk tarafının söz konusu kararı DSÖ'nün açıklamasının ruhuna aykırıdır' dedi.

Çin Türkiye’nin hayvan ithalatını durdurma kararına tepki gösterdi

Çin, Sağlık Bakanlığı’nın dün aldığı Asya ülkelerinden “canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurma” kararına tepki gösterdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Bu kararı büyük şaşkınlıkla karşılıyoruz. Ciddi endişe duymakta ve şiddetle karşı çıkmaktayız. Dünya Sağlık Örgütü açık bir şekilde Çin’e karşı ticaret sınırlamalarını getirmesini desteklemediğini, hatta buna karşı çıktığını kesin ifadelerle belirtmişti” görüşü yer alıyor. 

Büyükelçilik, “Türk tarafını objektif ve makul bir şekilde salgına yaklaşmaya, bilimsel ve uygun bir şekilde riski değerlendirmeye, Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nün ilgili kuralları ve DSÖ’nün profesyonel ve otoriter tavsiyesine uyumlu olarak, aşırı yanlış tepkiden kaçınmaya, somut adımlar atarak aynı gemide salgına karşı mücadele vermeye ve ikili ilişkilerimizin iyi gidişatını korumaya çağırıyoruz.” dedi.

“Şu anda Koronavirüs’ün söz konusu ürünlerle yayılabileceğini destekleyen herhangi bir kanıt bulunmamaktadır” denilen açıklamada,Söz konusu sınırlama hayata geçirilirse Çin ve Türkiye arasındaki normal ticaret düzenine zarar verecektir” değerlendirmesinde bulunuldu.

NTV’ye konuşan Çin Ankara Büyükelçisi Deng Li ise “Bu virüs Çin genelinde yaygın değil. Bir eyalette görüldü. Çin genelinde salgından ölenler 0.16 düzeyinde. Bu salgını tüm Çin’e mal etmek yanlış. Salgının aşağıya inme eğilimine girdiğini görüyoruz. Asla ve asla Çin geneline yayılmayacak.” dedi. Büyükelçi, şu an Çin’de Bahar Bayramı nedeniyle resmi tatil olduğunu ancak tatil bitince milyonlarca insanın toplu taşım araçlarını kullandığı için tehlikenin büyüyebileceğine dikkat çekti. Ancak Çin’in kısa sürede aşı geliştirmeyi başaracağını söyledi.