Çin ve Kuzey Kore, 2024’ü ‘dostluk yılı’ ilan etti

Çin ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC), 2024'ü "dostluk yılı" ilan etti.

featured

Çin, son dönemde nükleer programı, güdümlü füze denemeleri ve casus uydu fırlatan KDHC ile yakınlaşma işareti veriyor. Xinhua’nın haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve KDHC lideri Kim Jong-un, yeni yıl tebrik mesajlarında, 2024’ü iki ülke arasında “dostluk yılı” ilan ettiklerini duyurdu.

Şi, mesajında Çin ve KDHC arasında iki ülkenin ve partilerin eski liderlerinin başlattığı geleneksel dostluğun, “devrimci mücadele içinde perçinlendiğini” ve “sosyalist inşa sürecinde sürekli derinleştiğini” belirtti.

Çin Komünist Partisinin ve Çin hükümetinin, yeni dönemde KDHC ile ilişkilerini daima “stratejik ve uzun vadeli bir perspektiften” gördüğünü vurgulayan Şi, “Çin, KDHC ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yıl dönümünü ve Çin-KDHC Dostluk Yılı’nı fırsat kabul ederek, uzun vadeli dostluğun ve karşılıklı stratejik güvenin derinleştirilmesi, işbirliği ve etkileşimlerin artırılması ile bölgesel barışa ve istikrara katkı için birlikte çalışmaya hazırdır.” ifadesini kullandı.

KDHC lideri Kim de mesajında, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yılı olan 2024’ün kritik bir yıl olduğunu, her iki ülkede de “sosyalist inşanın yeni bir ilerleme evresine girdiğini” ve “uluslararası durumun karmaşık değişimlerden geçtiğini” vurguladı.

Kim, “zamanın ihtiyaçlarına” uygun olarak ve her iki ülke halklarının isteği ve beklentisi doğrultusunda iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu ve işbirliğini geliştirmeyi istediklerini kaydetti.

KUZEY KORE, ÇİN VE RUSYA İLE YAKINLAŞMA ARAYIŞINDA

ABD’nin son dönemde KDHC’nin nükleer programı ve güdümlü füze denemelerinin yarattığı tehdide karşı Güney Kore ve Japonya ile savunma alanında işbirliğini artırmasının ardından KDHC’nin de Rusya ve Çin ile stratejik yakınlaşma yönünde adımlar attığı gözleniyor.

Pyongyang yönetimi, Kovid-19 salgınının başlamasının ardından Mart 2020’de tüm sınırlarını dış dünyaya kapatmıştı.

Çin ile KDHC arasındaki temaslar, Çin Başbakan Yardımcısı Liu Guocong başkanlığındaki heyetin 9 Eylül 2023’te Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin 75. yılı kutlamaları için KDHC’yi ziyaret etmesiyle yeniden başlamıştı.

KDHC Dışişleri Bakan Yardımcısı Pak Myong Ho, 17-18 Aralık 2023’te Pekin’i ziyaret ederek Çinli mevkidaşı Sun Veydong ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüşmeler yapmıştı.

Bakan Yardımcısı Pak, KDHC’nin “ortak çıkarları, bölgesel barışı ve istikrarı korumak için Çin ile çok taraflı işbirliğini güçlendirmeyi sürdüreceği” mesajını vermişti.

Pyonyang yönetimi, Çin’in dışında Rusya ile de üst düzey temaslarla diyaloğu ve eş güdümü artırmaya çalışıyor. KDHC lideri Kim Jong-un, Eylül 2023’te Rusya’nın Amur bölgesinde Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti.

Kim ile Putin görüşmesinin, yaptırım altındaki iki ülke arasında askeri işbirliğine yönelik bir adım olabileceği iddia edilmişti.

Çin ve Kuzey Kore, 2024’ü ‘dostluk yılı’ ilan etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!