Çin'de sevindiren bir aşı haberi daha

Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni bir Kovid-19 aşısı, ilk erken evre denemelerinden güvenle geçti ve klinik test aşamasına alındı.

Çin'de sevindiren bir aşı haberi daha

Enstitüden yapılan açıklamada, faz-1 ve faz-2 testleri, rekombinant alt-ünite aşısının sağlıklı katılımcılar üzerinde güvenli ve bağışıklık sağlayıcılığı destekleyen sonuçlar ortaya koyduğu belirtildi. Aşıda herhangi bir ciddi yan etkiye de rastlanmadı. 

Mikrobiyoloji Enstitüsü ve Chongqing Zhifei Biyolojik Ürünler şirketi tarafından ortaklaşa geliştirilen aşı için, Çin Ulusal Tıbbi Ürün İdaresi tarafından 19 Haziran'da klinik araştırma izni verilmişti. 

Araştırmacılar, aşının insanlar üzerinde kullanılmasının güvenli olup olmadığını inceleyen faz-1 klinik deneylere 23 Haziran tarihinde başladı. Beijing, Chongqing ve Hunan şehirlerinden yaşları 18 ila 59 arasında olan katılımcılar, Chongqing ve Beijing'deki hastanelerde aşı oldu. 10 Temmuz tarihinde de aşının bağışıklık sağlayıcılığını ve güvenliğini daha ayrıntılı inceleyen faz-2 denemelerine geçildi. 

Enstitüye göre, denemeler randomize, çift-kör yöntemi, plasebo kontrolüyle gerçekleştirildi. Geliştiriciler, patenti alınan aşının verimliliğini ölçmek için geniş kapsamlı faz-3 testlerine hazırlık yapıyor. 

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'ndan bir yetkili, Ekim ayındaki bir basın toplantısında, o döneme kadar Çin'de geliştirilen dört aşı adayının faz-3 klinik denemelere başladığını söylemişti.