Çin'den ABD'ye 'bombalı' gözdağı... Videoda ABD üssünü vurdular

Çin Hava Kuvvetleri'nin resmi sosyal medya hesabından, bir üssün bombalanmasını canlandıran bir video paylaşıldı. Simülasyon ortamında bombalanan üssün Amerika Birleşik Devletleri'nin Guam'daki hava üssü olduğu öne sürüldü.

Çin'den ABD'ye 'bombalı' gözdağı... Videoda ABD üssünü vurdular

Çin'deki üsten havalandılar. Hedefi bombaladılar.

Bilgisayar ortamında hazırlanan bir video, Çin Hava Kuvvetleri'nin sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Video, nükleer bomba taşıyabilen H-6 bombardıman uçaklarının üsten ayrılmasıyla başlıyor.

Daha sonra uçaklar, simülasyon ortamında bir adadaki üssü bombalıyor. Üsteki hangarları hedef alan bombalar, adada büyük bir yıkıma neden oluyor.

Görüntü "biz ülkenin hava sahasının koruyucularıyız" mesajıyla paylaşıldı.

Bombalanan üsse dair bir isim verilmedi. Ancak uluslararası ajanslarda ve Çin sosyal medyasında üssün ABD’nin Guam’daki Andersen hava üssü olduğu öne sürüldü.

Uydu görüntüsü yayınlanan üssün Amerikan üssüyle çok benzerlik gösterdiğine dikkat çekildi. 

Çin ve ABD ilişkileri, diplomasiden teknolojiye birçok alanda gergin günler geçiriyor.

Haftasonu ABD Dışişleri Bakanı Müsteşarının Tayvan ziyaretine Çin ordusu bölgede tatbikat başlatarak cevap vermişti.

Tatbikat sırasında görüntülerde bombardıman uçakları Tayvan sınırlarına yaklaşmıştı.

TAYVAN TEPKİSİ

Öte yndan Çin, ABD'nin Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevre İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Keith Krach'ın, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan'ı ziyaret etmesine tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Venbin, düzenlediği olağan basın toplantısında Krach'in ziyareti ve Çin ordusunun Tayvan çevresinde düzenlediği askeri tatbikatla ilgili soruları yanıtladı.

ABD'nin ihtilaflı adayla müstakilen ilişkiler kurmasının Çin'in toprak bütünlüğüne müdahale olduğu savunan Vang, "Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Tayvan sorunu bütünüyle Çin'in iç sorunudur. Çin'i Tayvan sorunu ile köşeye sıkıştırmaya ve dış destek sağlamaya yönelik her girişim başarısızlığa mahkumdur. Çin, kendi ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ayrılıkçı hareketlere ve dış güçlerin müdahalesine karşı korumaya kararlıdır." ifadelerini kullandı.

Çin ordusunun bölgede yürüttüğü askeri tatbikatın kendi toprak bütünlüğünü savunmaya yönelik olduğunu kaydeden Vang, savaş uçaklarının Tayvan hava sahasını ihlal ettiğine yönelik iddialar hakkında da, ABD'nin Tayvan ile 1954 imzaladığı Karşılıklı Savunma Paktı'nda Tayvan Boğazı'nda sınır olarak kabul ettiği "orta çizginin" varlığını kendilerinin kabul etmediğini dile getirdi.