Çin’den ABD’ye ‘savaşa hazırlıklıyız' mesajı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin-ABD savaşına neden olan Kore Savaşı'nın 70. yıldönümünde yaptığı konuşmada Washington'a "savaşa hazırlıklıyız" mesajı gönderdi.

Çin’den ABD’ye ‘savaşa hazırlıklıyız' mesajı

Sputnik’in haberine göre Pekin'de Ulusal Halk Kongresi'ne evsahipliği yapan Büyük Halk Salonu'nda Kore Savaşı gazilerinin alkışlanması ve ölen 200 bin Çin askeri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından kürsüye gelen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, kalabalık bir topluluğa hitap etti.

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken tonunu bir kez daha sertleştiren Şi, 1950-53'teki Kore Savaşı'nda kazandıkları zaferin, 'Çin'in kapısının önünde sorun yaratan herkesle savaşmaya hazır olmasının bir kanıtını oluşturduğunu' belirtti.

'TOPRAKLARIMIZIN BÖLÜNMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Alkışlar içinde "Çin halkı sorun yaratmaz, sorun yaratanlardan da korkmaz" ifadelerini kullanan Şi, şöyle konuştu:

"Ulusal egemenliğimize herhangi bir zarar verilmesini arkamıza yaslanıp izleyecek değiliz. Herhangi bir gücün anavatanımızın kutsal topraklarını işgal etmesine ya da bölmesine asla izin vermeyeceğiz." 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Başkomutanı sıfatı da bulunan Devlet Başkanı, Pekin'in barış istediğini, ama savaştan da geri adım atmayacağını söyleyerek "Çin halkı işgalcilerle anladıkları dilde konuşmamız gerektiğini söylüyor" dedi.