Çin'den Sincan açıklaması: Türkiye konuyu akılcı bir şekilde ele almalı

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wenbin, Sincan’ın Çin'in iç meselesi olduğunu dile getirerek, “Türk tarafının ilgili konuları objektif ve akılcı bir şekilde ele almasını umuyoruz” dedi.

Çin'den Sincan açıklaması: Türkiye konuyu akılcı bir şekilde ele almalı

Batı basınında Çin'in Sincan Uygur Özerk bölgesindeki Uygurlar ve diğer azınlıklara kötü muamele yapıldığı iddialar geniş yer alırken ülkemizde de bazı yayın organları bu iddiaları dile getiriyor. Rusya merkezli haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Sincan ile ilgili konulardaki tutumları hakkında daha önce de ayrıntılı bir açıklama yaptığını ifade ederek, “Bazı insanların bu konularda yalanlar yaydığı gerçeğini de açığa çıkardım” dedi.   

Sincan’ın Çin'in iç meselesi olduğunu dile getiren Wenbin, “Türk tarafının ilgili konuları objektif ve akılcı bir şekilde ele almasını ve Çin-Türkiye ilişkilerinin genel çıkarlarını koruyabileceğini umuyoruz” dedi. 

ABD’nin ardından Kanada’nın da Sincan'da "soykırım" yapıldığını iddia etmesinin ardından, açıklama yapan Wenbin, şu ifadeleri kullanmıştı:  

Veriler, Sincan'da hiçbir zaman soykırım olmadığını ortaya koydu. Bu, Çin karşıtı güçlerin ortaya attığı bir yalandan ibaret, Çin'i küçük düşürmek amacıyla yapılan tuhaf bir karalama. Bazı Kanadalı siyasetçilerin sporu siyasete alet etmesi Olimpiyat Oyunları'nın ruhuna aykırı ve sporcuların çıkarına zarar veriyor. 

İlgili haber: Çin'den BM İnsan Hakları Yüksek Komiserine çağrı: Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ni ziyaret edin