Çin’de 70 bin barış güvercininin tamamı evine döndü

Çin’in 70’inci yıl kutlamaları sırasında uçurulan 70 bin beyaz barış güvercininin tamamı başkentteki evlerine döndü. Tören öncesi güvercinlerin ayaklarına numaralar takıldı ve bu numaralar sahiplerine de verildi. Özel eğitimler de verilen güvercinlerin hepsi yuvalarına geri döndü.

Çin’de 70 bin barış güvercininin tamamı evine döndü

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1 Ekim’deki 70’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamındaki askeri geçit töreni büyük dikkat çekmiş, tören sırasında uçurulan 70 bin beyaz barış güvercini uzun süre konuşulmuştu. Başkent sakinlerinden ödünç alınan 70 bin güvercinin tamamı yuvalarına geri döndü.

Çinli yetkililer, törenlerden önce güvercinlerin sahiplerine dönüşünü sağlamak için günler süren eğitimler verdi. Her bir güvercinin ayağına numaralar takıldı, güvercin sahipleri de aynı numaranın yazılı olduğu kartlardan aldı. Binlerce posta güvercininin kaybolmadan yuvalarına dönüşlerini sağlamak kolay değildi. Eğitimler sırasında yüzde 10’luk bir oranla bazı güvercinler asıl yuvalarına dönemiyordu. Bu oranı azaltmak için yoğun çaba sarf edildi ve sonuçta tüm güvercinlerin evlerine geri dönmesi sağlandı.

GÜVERCİN BESLEMEK BİNLERCE YILLIK BİR GELENEK

Çin’de özellikle de başkent Beijing’de kuş beslemek uzun yıllardır süren bir gelenek. Birçok insan köpek gezdirir gibi kuşlarını gezdiriyor ve farklı türlerdeki kuşları besliyor. Bu gelenek Mançuların kurduğu Qing Hanedanlığı’na dayanıyor. Bu hanedanlığın başkenti olan Beijing’de ‘Sekiz Bayrak’ soyundan gelenler ‘sancaktar’ olarak biliniyordu. Sancaktarların simgesi de ‘yüzük, hazine ve kafesteki kuş’tu. O yıllardan kalan bu gelenek hala Beijing’de devam ettiriliyor ve özellikle beyaz güvercinler besleniyor.

Beijing halkının güvercine olan ilgisi oldukça fazla, düzenli olarak posta güvercinleri yarışması düzenleniyor ve yarışmalara katılan güvercinlere özel eğitim veriliyor. Bu ilgi nedeniyle 1982’de Beijing Porta Güvercinleri Derneği kuruldu. Dolayısıyla 70 bin güvercinin törenden sonra evine ulaşması sanılandan kolay bir süreç oldu…