Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 7 büyüklüğünde deprem

Çin’e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 7,0 büyüklüğünde deprem oldu. Depremden sonraki yarım saat içinde de bölgede 5,1, 5,5 ve 5,0 büyüklüğünde artçı sarsıntılar gerçekleşti.

featured

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Aykol kasabası merkezli 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

Kurumun internet sitesinden verilen bilgiye göre, TSİ 21.09’da Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Aykol kasabası merkezli 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin, yerin 13 kilometre derinliğinde olduğu bilgisi verilirken, yaklaşık yarım saat sonra bölgede 5,1, 5,5 ve 5,0 büyüklüğünde artçı sarsıntılar gerçekleşti.

İlk açıklamasında Kırgızistan’da merkez üssü Kızıl-Su olan 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildiren USGS, daha sonra depremin merkez üssünü Çin’in Aykol kasabası olarak güncelledi.

ÇEVRE ÜLKELERDE DE HİSSEDİLDİ

Deprem başta Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere bölge ülkelerinde de hissedildi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te şiddetli sarsıntıdan ötürü halk paniğe kapılarak evlerini terk etti ve sokaklara çıktı.

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle 00.09’da meydana gelen deprem sonucunda ülke genelinde hasar ve can kaybının olmadığını aktardı.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı da depremin, Almatı’da 4 büyüklüğünde hissedildiğini açıkladı.

Sosyal medyada, depremin hissedildiği ülkelerde insanların sokağa çıktığı görüntüler dikkati çekti.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 7 büyüklüğünde deprem

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. 23 Ocak 2024, 09:25

    Veryansın Tv yi kutluyoruz. Bazı ayrılıkçılar çıkarları uğruna Türk taklidi yaparak o bölgeye isim veriyor. Çünkü azınlıkların azması durumundan faydalanıp ülkemizin bazı şehirlerine ve bölgelerine garip isimler verileceğini düşünüyorlar. Bilgi sahibi olmayan Türkler bu tuzağa düşerek oltaya gelmektedir. Akıllı ve bilgi sahibi olmazsak bu işten sadece Biden kazançlı çıkacaktır.

  2. Evet orası Doğu Türkistan Veryansın TV!

    • Doğu Türkistan değil Sincan-Uygur Özerk Bölgesi. Herkes kafasına göre istediği yere isim verebilseydi Doğu ve Güneydoğu’ya “Kürdistan”, Tunceli’ye de “Dersim” demek zorunda kalırdık.

  3. 23 Ocak 2024, 00:26

    Oranın tarihi adı var, Doğu Türkistan.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!