'Çıplak semazen'i Kültür Bakanlığı oynatmış, Yeni Şafak haberini yapmış!

İzmir Büyükşehir Belediyesi etkinliğine yönelik 'çıplak semazen' eleştirileriyle gündem olan dansçının Türkiye'yi daha önce yurt dışında temsil eden ödüllü bir isim olduğu anlaşıldı. Tepki gösterilen gösterinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ulusal ve uluslararası birçok etkinliğinde sahnelendiği, iktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin de bu etkinliğin haberini yaptığı ortaya çıktı.

'Çıplak semazen'i Kültür Bakanlığı oynatmış, Yeni Şafak haberini yapmış!

VERYANSIN TV

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Eylül'de Agora Antik Kenti'nde düzenlediği “Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi” için düzenlediği gala gecesindeki gösteriye AKP'den ve yayın organlarından tepki geldi.

Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı etkinlikte 'yarı çıplak' dansçının semazenlere benzetilen gösterisi, hükümet basınınca “Mevlana'ya ve dini değerlere hakaret” olarak yorumlandı.

Yeni Şafak gazetesi “İzmir'de 'çıplak semazen' ney ve oyun havasıyla dans etti: CHP'li belediyeye tepki yağıyor” başlığıyla verdiği haberde olayı, Edremit'te çarşaflı bir kadının zincire vurulmuş şekilde canlandırıldığı gösteriye benzetti.

Ancak Yeni Şafak gazetesinin, aynı dansçının sergilediği "Mevlana'nın Çağrısı" adlı gösteriyi 22 Kasım 2013'te haberleştirdiği ve övgüyle bahsedildiği görüldü.

Aynı oyunun TC Turizm ve Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 2013 ve 2014 yıllarında tanıtıldığı ve resmi sayfasında duyurularının yapıldığı dikkat çekti.

İşte o gösteriden kareler...

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Gala gecesinde sahne alan uluslararası üne sahip dans sanatçısı Ziya Azazi’nin gösterisi bir sema ayini değildir. Kültür Bakanlığı nezdinde ülkemizi defalarca yurt dışında temsil eden sanatçının eserlerinin dini değerlere saygısızlık olarak değerlendirilmesi söz konusu olamayacağı gibi kurumumuzun da böyle bir girişime asla müsaade etmeyeceği bilinmelidir” denildi.

Belediyenin Twitter hesabından “Açıklamamız ‘çıplak semazen’ başlığıyla paylaşımlar yaparak dini hassasiyetler üzerinden algı yaratmaya çalışan zihniyete yönelik değildir. Onların tüm çağdaş değerlere düşman olduklarının bilincindeyiz” notuyla şu açıklama yapıldı:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Mevlana’nın öğretilerinden barış ve huzurun hoşgörüyle mümkün olduğunu öğrendik. Ama görüyoruz ki kirli zihniyetin, iyi olana tahammülü kalmamış. Milli değerlerimizi ve kültürümüzü ayaklar altına alanlar, çıkarları adına toplumsal ayrışmayı sağlamak için elinden geleni yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ulusal ve uluslararası birçok etkinliğinde aynı gösteri ile yer alan Ziya Azazi üzerinden değerlerimizi ayaklar altına almakla kalmıyor, birlik beraberliğimizi de hedef alıyorlar. Bu çirkin saldırıları halkımızın temiz vicdanına havale ediyorum."