CKD’den Cumhurbaşkanı’na çağrı: O atamayı geri çek

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına atanan Prof. Dr. Ahmet Yaramış'ın eski Ensar Vakfı yöneticisi olduğu öğrenildi. Cumhuriyet Kadınları Derneği, atamaya tepki gösterdi.

CKD’den Cumhurbaşkanı’na çağrı: O atamayı geri çek

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Yaramış atandı. Yaramış’ın Ensar Vakfı Afyon Yönetim Kurulu üyesi olduğu ve Ensar Vakfı’nın Afyonkarahisar’da düzenlenen 10 Mart 2018’teki olağan genel kurulunda üye olarak yönetim kuruluna girdiği belirtildi.

Cumhuriyet karşıtı girişimleri nedeniyle idam edilen İskilipli Atıf Hoca üzerine çalışmaları olan ve kendisi de İskilipli olan Prof. Dr. Ahmet Yaramış, şubat ayında Çorum’da düzenlenen “İlmî ve İçtimai Yönleriyle İskilipli Mehmed Atıf Efendi Sempozyumu”nda oturum başkanlığı yapmıştı.

Yaramış’ın atanmasına Cumhuriyet Kadınları Derneği tepki gösterdi.

CKD Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Milletimiz, PKK; FETÖ; İŞİD gibi her biri ABD piyonu olan, bölücü ve gerici terör örgütlerine karşı verilen mücadelede birleşmektedir. Milletimiz, ekonomik zorlukların aşılmasında yegâne yolun, milli üretim atağı olduğu gerçeğinde de birleşmektedir ve bunu beklemektedir. En son 23 Nisan akşamı, İstiklal Marşımızın, milletçe tek ağızdan okunduğu dakikalarda, bir kere daha görüldüğü gibi; bu birliğimizin temelinde, Atatürk ve onun milli egemenlik ve bağımsızlık ülküsü yatmaktadır.

Bu gerçeğe rağmen, Atatürk’ün “Türk tarih ve medeniyetini ilmî surette tetkik etmek” amacıyla kurduğu, Türk Tarih Kurumu’nın başına, “din ve ahlak eğitimini amaç edindiğini” belirten Ensar Vakfı’nın yöneticisi ve Milli Mücadeleye ihanet eden İskilipli Atıf Hoca’nın “savunucusu” bir akademisyenin atanması; milli değerlerimiz ve milli birliğimizle başdaşmamaktadır.

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın, dünya ve Türkiye meselelerini ne şekilde ele aldığı, kendisiyle ilgili bir konudur. Ancak Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve zamanında Yusuf Akçura’ların, Enver Ziya Karal’ların başkanlık ettiği Türk Tarih Kurumu’nun başına, Atatürk’ü ve düşüncelerini bilime-gerçeğe dayalı bakışla kavramış bir bilim insanının getirilmesini beklemek, hepimizin konusudur.

Atatürk’ün yolunda, milli birlik ve beraberliğimiz için mücadele eden Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyor ve milli birliğimizin temel direği olan Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na yaptığı atamayı geri çekerek; liyakate dayalı yeni bir atama yapması çağrısında bulunuyoruz.

Son söz olarak bildirmek isteriz ki birlik ve beraberliğimize, milletimizin iradesiyle ulaşacağımıza inanıyor; yakın geleceğin güçlü ve mutlu Türkiye’sini, bu iradenin hayata geçireceğine, sonuna kadar güveniyoruz.