CNN: ABD ile Taliban arasında gizli anlaşma yapıldı

CNN International, Amerikan ordusunun Kabil Havalimanı’ndan çekilirken Taliban'la gizli bir anlaşmaya vardığını öne sürdü.

CNN: ABD ile Taliban arasında gizli anlaşma yapıldı

CNN International, Amerikan ordusunun Taliban'la gizli bir anlaşmaya vardığını iddia etti. 

Taliban militanlarının Amerikan askerlerine Kabil Havaalanı'nın kapısına kadar eşlik ettiği belirtilen haberde, “Havaalanında gizli bir kapı tesis edilerek Amerikan askerlerine kolaylık sağlandı” iddiasında bulunuldu.

CNN'nin Pentaagon muhabiri Barbara Starr imzalı habere göre “yetkililer, Amerikalıların, Taliban'ın Amerikalıları toplayacağı, kimlik bilgilerini kontrol edeceği ve onları Amerikan kuvvetleri tarafından yönetilen önceden belirlenmiş "toplanma noktalarında" toplanmaları konusunda bilgilendirildiğini söyledi.”

Haberde “yetkililer bu söylediklerinin anonim kalması konusunda uyarıda bulundu çünkü Taliban içerisinden gelecek bir tepkinin ve IŞİD-K tarafından olası bir saldırının riskli olabileceğini belirtti” ifadeleri kullanıldı.

Haber şöyle devam etti:

“Tahliye boyunca Biden yönetimi yetkilileri, Taliban'ın işbirliği yaptığını vurguladı ve üst düzey yetkililer, militan grubun Amerikalılar için "güvenli geçiş" sağlamayı taahhüt ettiğini defalarca vurguladı.

Yetkililerden birine göre, Taliban günde birkaç kez tahliyeye eşlik etti. 

Kilit noktalardan biri, havaalanı kapılarının hemen dışında, yakındaki ABD kuvvetlerinin Amerikalıların yaklaşımını kolayca gözlemleyebildiği bir İçişleri Bakanlığı binasıydı. Amerikalılar, nerede toplanılacağı konusunda çeşitli mesajlarla bilgilendirildi.

Özel harekat kuvvetleri havaalanında kendi gizli kapılarını kurdu ve zaman zaman Amerikalılarla doğrudan iletişim halindeydi ve onlara kapıyı bulmak ve havaalanına girebilmek için tam olarak nereye yürümeleri gerektiğini söylüyordu.

Gizli kapı, ABD ordusunun, Afganistan'ın uluslararası uçuşlar için tek uçak pistinin halk tarafından bilinen ve son derece savunmasız kapılarından kaçınarak Amerikalılara bir miktar koruma sağlamasına izin verdi.”