Gündemdeki tarikatın müritleri, TRT'nin zikircisi çıktı! TRT'den açıklama geldi

Fatih Nurullah'ın tarikatı Halvetilerin TRT'nin belgesel ve dizilerinde defalarca zikir çektiği iddia edildi. Tarikat mensuplarının sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar yıllar sonra ortaya çıktı. TRT'den yapılan açıklamada ise dizi sahnelerindeki şahısların 'Uşşaki tarikatından' olmadığı savunuldı.

Gündemdeki tarikatın müritleri, TRT'nin zikircisi çıktı! TRT'den açıklama geldi
Gündemdeki tarikatın müritleri, TRT'nin zikircisi çıktı! TRT'den açıklama geldi

VERYANSIN TV

Tarikat merkezindeki çocuk istismarıyla gündeme gelen Halveti Uşşaki tarikatının lideri Fatih Nurullah takma adını kullanan Eyyup Fatih Şağban'ın tutuklanmasının ardından tarikatın bağları gün yüzüne çıktı.

Tarikatın zikir videoları Youtube ve sosyal medyada milyonlarca izlenmeye varmış durumda. Bu yolla mürit toplayan tarikatın popülerlik kazanmak için TRT'yi de kullandığı ortaya çıktı.

Sık sık Osmanlı tarihine ilişkin diziler yayınlayan TRT'nin Payitaht Abdülhamid" dizisinde Halveti tarikatına bağlı kişilerin zikir çektiği iddia edildi. İddianın sahibi ise tarikatın mensupları.

Dizinin ilk bölümünde zikir sahnesi ekrana gelmiş ve sonraki bölümlerde de bu ayinler devam etmişti. Dizinin 26, 60 ve 70. bölümlerinde zikir sahneleri izleyiciye sunuldu. Üstelik bu zikri oyuncular değil tarikatçılar çekiyordu.

Sosyal medyada "Nurani TV" adıyla yayın yapan tarikatçılar, TRT'ye konuk olmalarına ilişkin paylaşımları kaldırmış durumda. Buna rağmen silinmeyen bazı paylaşımlar, malum tarikatın defalarca TRT'ye çıktığını ortaya koyuyor.

Diriliş Ertuğrul dizisindeki zikir sahnesinde de Halveti tarikatı müritlerinin rol aldığı iddia ediliyor.

TRT'DEN YALANLAMA

Veryansın TV'nin haberinin ardından açıklama yapan TRT Genel Sekreter Yardımcısı ve Basın Müşaviri Masum Ekinci dizinin TRT adına yapılan dış yapım olduğunu belirterek zikir sahnesindeki kişilerin ilgili tarikata mensup olmadığını söyledi.

İşte Ekinci'nin açıklaması:

"REDDEDİYORUZ

Payitaht “Abdülhamid”de yer alan zikir sahnesi üzerinden TRT’yi karalama kampanyası yapıldığı görülmektedir.

Gündeme gelen ve hepimizin tepkisini çeken din tüccarı sahtekarla, TRT’nin ve dizilerinin hiçbir ilişkisi olmamıştır, olamaz da. 
Bu yöndeki iddialar kasıtlıdır ve gerçek değildir."

İşte sosyal medaydan bazı paylaşımlar:

TRT 1 ekranında yayınlanan "Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması"nda ilk sekiz arasında yer alan Vanlı imam hatip Muhsin Kara'nın mesajı