Çoku baro tepkisi: Bu memlekete ihanet, yarın ‘kandırıldık’ dememek için geri çekin

Barolarla ilgili yasa teklifinin geri çekilmesi çağrısı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 'Bu teklif tarihe ihanettir, adalete ihanettir ve bu memlekete ihanettir. Geç olmadan ve yarın 'kandırıldık yine' dememek için bu teklifi Meclis'ten geri çekin' dedi. 

Çoku baro tepkisi: Bu memlekete ihanet, yarın ‘kandırıldık’ dememek için geri çekin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avukatların ve muhalefetin itirazlarına rağmen Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurul’a getirilen ‘çoklu baro’ teklifini de eleştiren Erkek, “Adalet Komisyonu’nda da uzun uzun tartıştık, tarihe not düştük. Yine söylüyoruz bu teklif, bu ucube teklif savunmayı alçaltır” dedi.

Bağımsız ve tarafsız yargı isteniyorsa bağımsız ve tarafsız bir savunmanın şart olduğunu belirten Erkek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer gerçekten siz baroları, savunmayı yargının kurucu unsuru olarak kabul ediyorsanız ki kanuna göre öyledir, bu teklifi derhal geri çekmelisiniz Cumhur İttifakı’na, Türkiye’yi yönetenlere sesleniyoruz; bu teklifi geri çekin çünkü bu teklif tarihe ihanettir, adalete ihanettir ve bu memlekete ihanettir

“Baroları bölmeyin, savunmayı ayrıştırmayın, parçalamayın. Barolar Birliği Başkanlığı ve 80 baro yazılı açıklama yapmasına rağmen bu teklifi dayattılar. Adalet Komisyonu’nda adalet tecelli etmedi, Adalet Komisyonu’nda adaletsizliği büyüttüler. Çünkü amaçları başka, amaçları yandaş barolar oluşturmak. Baroları zayıflatırsanız, baroları bölerseniz bundan vatandaş zarar görür.

“Mesleki etiğe uyarak, mesleki dayanışma içerisinde ve hukukun üstünlüğünü temel alarak. Çünkü hukukun üstünlüğü ve insan hakları temel ilkedir, hangi görüşten olursanız olun. Bunu yok edecekler, onun için diyoruz ki, geç olmadan ve yarın ‘kandırıldık yine’ dememek için bu teklifi Meclis’ten geri çekin.”

FETÖ PROJESİ

“Değerli basın mensupları, çok baro yok baro demektir. Barolar artık vatandaşlar için mücadele edemez. Bugün çoklu baroyu savunanlar, yarın çok hukukluluğu savunurlarsa şaşırmayın. Biliyorsunuz Lozan’da masada bu memleketi işgal edenler, emperyalistler çok hukukluluğu dayatıyorlardı. Ama o gün o masada oturanlar Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edenler bunu reddettiler. Biz çağdaş bir hukuk sistemine geçiyoruz. Evet, emperyalist güçler bu memleketi işgal edenler çok hukukluluğu ve çoklu baroyu savunuyorlardı. Yakın tarihte de 2010 referandumundan sonra yargıyı ele geçirenler ki kim olduklarını hepimiz çok iyi biliyoruz, bir FETÖ projesi olarak 2012, 2013’te bu çoklu baroyu getirmişlerdi. Şimdi Gazi Mecliste Cumhur İttifakı bunu hayata geçirmek için canla başla çalışıyor yangından mal kaçırır gibi. Baro Başkanlarını dahi dinlemediler Adalet Komisyonunda. Diyorlar ki, biz davet ettik gelmediler. Hayır, davet etmediniz biz onların yanındaydık. “Üç Baro Başkanı gelsin beşer dakika konuşsun.” Lütufta bulunuyorlar. TBMM Çankaya kapısında bekleyen 50 tane Baro Başkanını misafir edip ağırlayamıyor mu? Siz taraflardan birini dinlemeden adaletin tecelli edeceğini mi savunuyorsunuz? Böyle mi adaleti tecelli ettireceksiniz? Baro Başkanlarının yürüyüşünden korkanlar Baro Başkanlarının Meclis’e gelmesinden de herhalde korktular. Bakalım Genel Kurula kabul edecekler mi? Bakalım Baro Başkanları Genel Kuruldaki tartışmaları izleyici bölümünde takip edebilecek mi?”