Çorum'un o sokağında doğal korona önlemleri geçerli

Çorum’da, 1,5 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğundaki, ‘dünyanın en dar sokağı’ olarak tanıtılan ‘Dikiciler Sokağı’nda, koronavirüs tedbirleri kapsamındaki ‘sosyal mesafe’ kuralına zorunlu olarak uyuluyor. 2 kişinin yan yana yürüyemediği sokakta, tek yürüyen vatandaşlar, 1,5 metrelik mesafeyi de koruyor.

Çorum'un o sokağında doğal korona önlemleri geçerli

Üçtutlar Mahallesi’nde yer alan 1,5 metre genişliğinde, 30 metre uzunluğundaki, ‘dünyanın en dar sokağı’ olarak tanıtılan ‘Dikiciler Sokağı’ ilgi çekiyor. Eskiden 37 esnafın faaliyet gösterdiği sokakta, günümüzde ise 5 dükkân hizmet veriyor. Uzunlukları 1,5 metre, genişlikleri de 2,3 metreyi bulan 37 dükkânın çoğu, sohbet ve dinlenme yeri olarak kullanılıyor. Koronavirüs nedeniyle sakin günlerini yaşayan sokakta sosyal mesafe kuralına zorunlu olarak uyuluyor, 2 kişi yan yana yürüyemiyor. Tek kişinin yürüdüğü sokakta arkadan gelenler de yaklaşık 2 metrelik mesafeyi koruyor.

MESAFEYE ZORUNLU UYULUYOR

41 yıldır ayakkabı tamirciliği işiyle uğraşan İbrahim Kılpelit, sokağın dar oluşu nedeniyle, vatandaşların sosyal mesafe kuralına ister istemez uyduğunu söyleyerek, “Burada insanlar isteseler de yan yana yürüyemiyorlar. Çünkü burası bir metreyi biraz aşkın genişlikte. İnsanlar istese de istemese de mutlaka sosyal mesafe kuralına zorunlu olarak uymak zorunda kalıyorlar” dedi.


Ayakkabı tamircisi Erdal Şahin, "Dikiciler Sokağı’nda yürüyenler arka arkaya yürüyorlar. Çünkü burası dar bir sokak olduğu için insanlar kurallara uyuyor" derken, kent sakini Hasan Yılmaz ise “Bu sokakta peş peşe yürüyoruz. İster istemez zorunlu olarak yürüyoruz. Bu sokak dar bir sokak, böylece insanlar sosyal mesafe kuralına da uymak zorunda” diye konuştu.