‘Cudi’nin kalbine girdik’

Terörle mücadelede konsept değişikliği mesajı veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Cudi'nin kalbine girdik' dedi. Soylu 'İnşallah eylülde Cudi’de festival yapacağız' ifadelerini kullandı.

‘Cudi’nin kalbine girdik’

Yurt içinde aralıksız süren terör örgütü PKK’ya karşı mücadelede yeni bir aşamaya geçildiği öğrenildi. Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’ye konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“Süleyman Soylu terörle mücadelede konsept değişikliğine gidildiğini anlattı. “Türkiye’nin terör konsepti şuraya döndü: Büyük üs bölgelerinden daha esnek ve hareket kabiliyeti olan kulelere döndük” dedi.

Soylu’dan biraz daha açmasını istedim.

“Bu süreçte taktik ve teknik anlamda birbirini tamamlayan adımlar attık.

1- İHA merkezlerinin kurulması önemliydi.

2- Terörle mücadelede stratejiyi değiştirdik.

3- Türkiye’nin sıkıntılı birkaç yolu vardır. Biri Tunceli-Pülümür, biri Diyarbakır-Lice-Bingöl yoludur. Biri de Ağrı-Van-Çaldıran yoludur. Son 2-2.5 yıldır Ağrı-Van-Çaldıran yolunu tamamen güvenlik altına aldık. Yine bunu kulelerle aldık. Yeni güvenlik konseptiyle aldık. İkincisi, Tunceli-Pülümür yolunu da yaklaşık 21 kule ile güvenlik altına aldık. Şaşırtmalı kulelerle aldık” diye anlattı.

CUDİ’NİN KALBİNE GİRDİK

Cudi, Gabar, Bestler-Dereler yıllarca operasyon haberlerini yaptığımız, şehitlerimizin geldiği yerler. Süleyman Soylu, “Cudi’nin kalbine girdik” deyince heyecanlandım. Anlatmasını istedim. “Üs bölgelerinin aynısını Cudi’de yapıyoruz. Cudi’nin kalbine girdik şu anda. Cudi’de 18 kule olacak. On kule bir aya bitiyor. Sekiz kule ile üs bölgesi hemen akabinde tamamlanacak. İki tane de büyük üs bölgesi olacak. Böylece Cudi’nin tam kalbinde var olacağız. En önemli şey, Cudi’de oturacağız. Gabar’da da üç tane yapılıyor. Bir de Bestler-Dereler’de yapılıyor. Hem orada oturmak için, hem de bölgesel olarak terör örgütünün aktarımını engellemek için.”

CUDİ’DE FESTİVAL YAPACAĞIZ

Süleyman Soylu bir de söz verdi. “İnşallah eylülde Cudi’de festival yapacağız” dedi. “Sözüm söz” diyor. “Cudi’de Hazret-i Nuh’un gemisinin olduğu Sefine diye bir alan var. Her yıl oralara gidilir, namazlar kılınır, dua edilirdi. Allah nasip ederse Sefine’ye eylülde çıkacağız. Bu yıl söz vermiştik festival yapacağız diye. Festivali yapacağız. Bir de Ağrı Dağı’na yürüyüşlerin açılması düşüncemiz var. Onun için biraz daha terörle mücadeleye asılacağız.”

90’lı yıllarda o bölgede operasyonları takip etmiş bir gazeteci olarak Cudi’de festivali rüyamda görsem inanmazdım.”