Cumhur İttifakı'nda ‘Arınç’ çatlağı: Bahçeli’nin danışmanından ‘Demirtaş’ sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç'ın Habertürk'teki Selahattin Demirtaş'la ilgili açıklamalarına Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek'ten tepki geldi.

Cumhur İttifakı'nda ‘Arınç’ çatlağı: Bahçeli’nin danışmanından ‘Demirtaş’ sözlerine sert tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek, Bülent Arınç'ın Habertürk'teki açıklamaları hakkında "Bülent Arınç, PKK'lı Selahattin Demirtaş ve PKK'lı Ayhan Bilgen'in kitaplarının tanıtımından komisyon mu alıyorsun?" dedi.

Bülent Arınç, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunmalarını eleştirmişti. 

Yıldıray Çiçek'in açıklamaları şöyle:

''Tüm mevzu “Alaattin Çakıcı cezaevinden çıktı, PKK’lı Selahattin Demirtaş niye çıkarılmadı?” cümlesinden başladı. Zaten 846 kişinin azmettirici katili (Hendek+Çukur+ Kobani olayları) terörist Demirtaş ile Alaattin Çakıcı’yı bir tutmak zaten CHP’nin ahmaklığı ve alçaklığı olmuştur!

Demirtaş PKK’lı mı? PKK’lı ! Demirtaş azmettirici katil mi? Katil! Hendek-Çukur ve Kobani olaylarında PKK’lı teröristleri eylem için sokağa döken terörist mi? Terörist ! Toplam kaç kişi onun azmettiriciliğinde öldürüldü? 846 Şerefsiz, haysiyetsiz nerede burada düşünce adamı?

Hendek-Çukur olaylarında 793 şehidin , Kobani olaylarında 53 kişinin azmettirici katili olan terörist Demirtaş’ın tahliyesini istemek şerefsizlik ve haysiyetsizliktir. Fethullah Gülen’in dizinin dibinde büyüyenler ve CHP’nin PKK kanadı son günlerde bu propagandaya başladı !

Hendek- Çukur olaylarında “Hendek kazanların alnından öpüyorum”, “Şanlı direniş gösteriyorlar” diyerek teröristlere şehit ettirdiği 793 şehidin anasının, babasının, eşinin, geride kalan yetimlerinin hayat hikayesini okudun mu hiç? Etkilendiğin teröristin Allah belasını versin."

'BİR TÜRLÜ TEMİZLEYEMEDİ'

Arınç'a bir tepki de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin danışmanı ve eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'den geldi. Sözlü attığı tweette şunları söyledi: "Bu adamın FETÖ ve etnik bölücülere muhabbeti bitmez. Devlet, hükümet bunları bağırsaklarından bir türlü atıp temizleyemedi."

ARINÇ NELER SÖYLEDİ?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi Bülent Arınç Habertürk’te Nedir Ne Değildir? programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Deniz Zeyrek’İn “Demirtaş ve Kaval siyasi tutuklu mu?” sorusuna yanıt veren Arınç, “Bugün ifade özgürlüğü anayasada var. Eleştiri sayılan şeyler suç teşkil etmez. Bugün uygulanıyor mu? Hayır. Bugün ifade özgürlüğü sakattır. Ben ifade özgürlüğünün tamamen özgür olmasını istiyorum. Özellikle de gazeteciler için. Siyasetçinin her zaman korunmasından yanayım. Demirtaş’ı tanımak için onun yazdığı bir kitap var, onu okuyun. Bu ülkede Kürtler çok ezildi." dedi. 

DEMİRTAŞ TAHLİYE Mİ EDİLECEK? 

Arınç "Ben Başkakan Yardımcısı olduğumda çözüm sürecin içerisinde bazılarının tehliyesi sağlanmıştı. Bunun da tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler. “ ifadeleriyle Demirtaş'ın tahliye edilebileceğine vurgu yaptı.

KAVALA'NIN TUTUKLULUĞU 

Kavala'nın tahliye edilmesini isteyen Arınç, "Kavala hakkındaki iddialar yeni iddianame oldu. Ama adam 2017'den beri tutuklu. Ben okudum. Ben onun hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım" diye konuştu. 

'DAHİL OLMADIM'

Berat Albayrak'ın istifasında dahli olduğuna dair haberlere değinen Arınç ''İki iddiada külliyen yalandır. Birincisi Albayrak'ın görevini bırakmasına dahil olmadım. ‘Gitmezse 30-40 AK Parti Milletvekili ayrılır’ demedim. İkincisi Yüksek İstişare Kurulu'nda isim zikretmedik" açıklamasını yaptı.

ABD SEÇİMLERİ 

Arınç ABD'deki seçim sonuçlarıyla ilgili de "Biden'ın kazanması ABD için de Türkiye için de önemli" yorumunda bulundu.