Cumhurbaşkanı adayı göstermek için 100 bin imza nasıl toplanacak?

Seçim tarihinin 14 Mayıs olarak belirlenmesinin ardından cumhurbaşkanı adayı göstermek için 100 bin imzanın nasıl toplanacağı merak konusu oldu.

featured

Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) 14 Mayıs Pazar günü birlikte yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan takvim kapsamında seçimin başlangıç tarihi 18 Mart olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için tarihin 14 Mayıs olarak belirlenmesinin ardından cumhurbaşkanı adayı göstermek için 100 bin imza nasıl toplanacağı merak edildi.

100 bin imza ile cumhurbaşkanı adayı gösterme sistemi ilk kez 24 Haziran 2018 seçimlerinde devreye girdi. 100 bin imza Meclis’te grubu olmayan partilerin cumhurbaşkanı adayı çıkarabilmesi için gerekiyor. Meclis’te grubu olan partiler için 100 bin imza şartı aranmıyor, parti grubuyla başkan adayını gösterebiliyor.

SEÇMENLERDEN İMZA ALINMAYA NE ZAMAN BAŞLANACAK?

Seçmenler tarafından 100 bin imza ile aday olacaklar için son başvuru 20 Mart, siyasi partiler tarafından aday gösterilecekler için ise 23 Mart olarak belirlendi. Başvuruları kabul edilen isimler için 22 Mart Çarşamba gününden itibaren seçmenlerden imza alınmaya başlanacak. 27 Mart akşamına kadar 100 bin imzayı bulanlar Cumhurbaşkanı adayı olabilecek.

Öte yandan, seçmenler tarafından aday gösterilecek isimlerin başvuru sırasında 555 bin 980 lira ücret yatırması gerekiyor.Yeterli imzayı bulup aday olanlara seçimden sonra talepleri halinde ödedikleri 555 bin 980 liralık başvuru ücreti iade edilecek.

VATANDAŞLAR CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İÇİN NASIL İMZA VERECEK?

100 bin imzanın geçerli olması için vatandaşların aday göstermek istedikleri isim için bağlı bulundukları ilçe seçim kuruluna imza vermeleri gerekiyor. Belirlenen süre içinde 100 bin seçmen tarafından teklif edilen kişiler, geçici aday listesinde gösterilecek.

Seçmen, adaylık teklifi için kayıtlı oldukları ilçe seçim kuruluna bizzat başvuracak. Seçmenler, sadece bir aday için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

Başvuran kişiye, listedeki kişiler arasından teklif yaptırılarak adayın bilgilerini ihtiva eden form imzalatılacak ve elektronik ortamda da kaydedilecek.

Seçmene, aday teklifinde bulunduğuna dair belge verilecek. Aday gösterme formları, elektronik ortamda YSK’ya iletilecek ve fiziki olarak ilçe seçim kurullarında saklanacak.

YURT DIŞINDAKİ SEÇMEN NE YAPACAK?

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen, adaylık teklifi için Ankara’da bulunan Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna bizzat başvuracak.

Cumhurbaşkanı adayı göstermek için 100 bin imza nasıl toplanacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!