Cumhurbaşkanı Başdanışmanı canlı yayında FETÖ şemasını anlattı: Bu yapıda siyaset ünitesi yok

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, canlı yayında FETÖ’nün örgütsel şemasını anlattı. Şemada 'siyasi ayak' bulunmamasına ilişkin soruya yanıt veren Akış, 'Bizi siyasi ayak kavgasına sokan FETÖ’cülerdir... Anlattığım bu yapı içerisinde bir siyaset ünitesi yok' dedi. FETÖ'nün bulunduğu konuma gelmesine ilişkin 'Herkesin bu kötülükte bir kusuru var' ifadesini kullanan Akış, Bülent Arınç'ın 'Masum değiliz' sözlerinin de 'Her döneme atfedilecek bir kusur' olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı canlı yayında FETÖ şemasını anlattı: Bu yapıda siyaset ünitesi yok

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Akış, CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu Gece Görüşü programına konuk oldu.

Programda FETÖ’nün örgütsel şemasına ilişkin bir sunum yapan Akış, “Bu büyük şema bir nevi büyükşehir statüsü. Bu bir il yapılanması ama büyük bir ilin yapılanması. 30 büyükşehirden biri denebilir bu şema için. İstanbul’da sekiz, Ankara’da üç, İzmir’de ise iki tane var bu şemadan” ifadelerini kullandı. Örgüt lideri Fetullah Gülen’in topluma ait değerleri sonuna kadar sömürdüğünü belirten Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Akış, Gülen’in metafizik terimlerle mesajlar vererek ona inananları maddi manevi istismar ettiğini söyledi.

“Bugün yerinde konforlu bir şekilde otururken Türkiye’deki üyelerine Medrese-i Yusufiye’yi işaret eden bir örgüt lideri. Kainat imamı tabiri önemli. Örgüt lideri metafizik ile bir bilinçaltı işleyerek kendisini kainatın kudretli bir insanı olarak görüyor, bu şu demek; sebebi bir takım tanrısal özellikleri de barındırdığını düşünmesi. Peygamberlerle rüyada toplantı yapmak gibi metaforlar karşımıza çıktı.” şeklinde açıklamalar yapan Akış, FETÖ’nün Türkiye İstişare Heyeti’nin de özelliklerini anlattı.

İTİRAFÇI OLAN ASKERLERE ŞEMA GÖSTERİLDİ

Mustafa Akış, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan bazı askerlere söz konusu örgüt şemasının gösterildiğini ve bu kişilerin şaşırdığını da sözlerine ekledi.

Akış’ın sunumunu yaptığı şemadaki üniteler arasında FETÖ’nün siyasetteki rolüne ilişkin bir tespit yer almadı. İzleyicilerin de sosyal medyadan dikkati çekmesi üzerine Mustafa Akış’a ‘siyasi ayak’ konusundaki görüşleri soruldu.

‘ÖRGÜTÜN SİYASETE İHTİYACI YOK’

FETÖ’nün kendisini tarihsel olarak nasıl konumlandırdığına bakmak gerektiğini söyleyen Akış, şunları söyledi:

“Örgütsel manada bir şeyden bahsettik. Sivil yapılanma, eğitim yapılanması ve ünite yapılanması. Fetullahçı Terör Örgütü siyaseti gelip geçici görür. Siyaset aynı ticaret gibi, paradigmaları belirsiz alanlardır. Sonuçta siz siyasete; örneğin gençlik kollarına birini sokarsınız. İlk kongrede siyasetin başka bir hizbi gelir o kongrede sizin soktuğunuz çocuğu oradan tasfiye eder. Dolayısıyla siyaset örgütün uzun vadeli bir yatırım yapacağı bir alan değildir. Öyle bir ihtiyacı da yoktur. Daha çok siyasetle örgütün ilişkisi diplomatik ve insani şekildedir. Siyasetle bürokrasi arasındaki ilişkisini de sivil yapılanma yapar.”

“FETÖ siyasete adam sokmaz mı? Tehditle kendi istediğini yaptırmaz mı?” sorusuna Akış, “Siyasiyi tehditle bir yere getirmek ayrı bir şey organik olarak siyaset ünitesi kurmak ayrı bir şey” yanıtını verdi.

“CHP’de genel başkan değiştirmeye yönelik bir operasyon yönettiler, 17-25 Aralık’ta hükümeti devirmeye yönelik darbe teşebbüsü yönettiler” diyen Akış, “Bu örgütün kendi operasyonel gücüyle yaptığı bir şeydir. Örgütün organik manada bir siyaset ünitesi yoktur buna ihtiyacı da yoktur” diye konuştu.

‘SİYASİ AYAK TARTIŞMASINI GÜLEN AYAĞIMIZA DOLADI’

“Ben bu siyasi ayak tartışmasından da rahatsızım” ifadesini kullanan Akış, “Bunu Fetullah Gülen’in ayağımıza doladığını düşünüyorum. Biz siyasi ayak kavramı içerisinde patinaj yaparken, siyasiler birbirinin üzerine bir FETÖ boca ederken, bir kayıkçı kavgası yaparken, Fetullahçılar bundan çok mutlu oluyor. Dolayısıyla burada bizim bakmamız gereken şey siyasi mutabakat. Bu örgütle mücadele etmek için elzem olan şey siyasi mutabakattır. Bizi siyasi ayak kavgasına sokan da FETÖ’cülerdir, bundan mutlu olan da FETÖ’cülerdir” dedi.

Örgütün güç sahibi olmuş siyasetçilerle ilişkilerini hatırlatan Posta gazetesi yazarı Murat Çelik’in “FETÖ’nün siyasetçiye bütün bu atamaları yapması için ihtiyacı yok mu?” sorusunu Akış, şöyle yanıtladı:

“Bu örgüt oluşturduğu iklimle sizi tasfiye edebiliyor…Bürokratik süreçler içerisindeki ünitelerde Fetullahçıların olması siyasetten ayrı bir şey. Bu paralel devlet içerisindeki bir konu.”

“Bütün bu yerlere gelebilmesi için bir siyasetçiye ihtiyaç var” diyen Çelik’in sözlerine Akış, “Tabi ki” yanıtını verdi.

‘HERKESİN BU KÖTÜLÜKTE BİR KUSURU VAR’

Her dönemin iktidarının, muhalefetinin, bürokrasisinin FETÖ’nün söz konusu yerlere gelmesinde kusuru olduğunu söyleyen Akış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Allah bizi affetsiz, biz görmedik’ diyerek özeleştiri yaptığına dikkat çekti. Akış, “Herkesin bu kötülükte bir kusuru var. Sayın Cumhurbaşkanımız tüm özgüveniyle bunu ifade ediyor, kusurluyuz diyor. Ama bu sadece bir iktidar dönemine, bir yıl aralığına sığacak bir örgüt değil…Anlattığım bu yapı içerisinde bir siyaset ünitesi yok” ifadelerini kullandı.

‘ARINÇ’IN ‘MASUM DEĞİLİZ’ AÇIKLAMASI HER DÖNEME ATFEDİLECEK BİR KUSUR’

Bülent Arınç’ın ‘Bunların karanlık yüzlerini maalesef çoğumuz göremedik. Masum değiliz hiçbirimiz’ sözlerini nasıl değerlendirdiği de sorulan Mustafa Akış, şu yanıtı verdi:

“Cumhurbaşkanımız ‘Allah bizi affetsin demedi mi?’ Sonuçta ‘biz bu yapıyı görememişiz’ demiş oldu Sayın Cumhurbaşkanımız. Bunu milletiyle olan uyum içerisinde çok özgüvenli bir şekilde yaptı. Sayın Arınç’ın açıklaması da aslında biraz önce programda konuştuğumuz bu FETÖ yapılanması içerisinde her döneme atfedilecek bir kusur olduğuna ilişkin açıklama. Zaten biz de bunu söylüyoruz.”

“Turgut Özal bu yapının yurt dışındaki faaliyetlerinin artmasında önemli katkılar sağlamadı mı? Süleyman Demirel’in o bahsedilen fotoğrafları yok mu? Nazlı Iıcak’ın da konuşma yaptığı, Süleyman Demirel’in de katıldığı toplantı yok mu?” diye soran Akış, “Dolayısıyla bu örgüt Türkiye Cumhuriyeti’nin baş edebileceği bir örgüt. Kayıkçı kavgası yapmadan bu mücadeleye odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.