Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İdlib’e sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına Suriye ordusu tarafından düzenlenen saldırının, Suriye’de barış için yürütülen ortak çabalara darbe vurduğunu ifade ederek, Türkiye’nin benzer saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını en sert şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti. Görüşmede, Suriye ve Libya’daki diğer gelişmeler ile ikili ilişkiler de ele alındı.

İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına Esed rejimi tarafından düzenlenen saldırının, Suriye’de barış için yürütülen ortak çabalara darbe vurduğunu ifade etmiş, Türkiye’nin benzer saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını en sert şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtmiştir.

Görüşmede, Suriye ve Libya’daki diğer gelişmeler ile ikili ilişkiler de ele alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

KREMLİN: SURİYE GÖRÜŞÜLDÜ

Kremlin’den yapılan açıklamada ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki gerçekleşen telefon görüşmesinde, Suriye’deki durumu tüm ayrıntılarıyla değerlendirdiği belirtildi. Her iki tarafın, İdlib’deki geriliminden duyduğu endişeyi dile getirdiği aktarıldı.

Açıklamada, görüşmenin Türkiye tarafının girişimi üzerine gerçekleştiği bildirildi.

Kremlin’in açıklamasında, Vladimir Putin’in terörist grupların ani etkinliğine dikkat çektiği belirtilirken, bu örgütlerin saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Aşırılık yanlılarının etkisiz hale getirilmesi için ortak çabaların artırılmasını öngören İdlib anlaşmalarına titizlikle uyulması gerektiğinin altı çizilirken Suriye’deki koordinasyonun etkisini artırma amacıyla öncelikle Rus ve Türk savunma bakanları tarafından olmak üzere acil tedbirlerin alınması kararı alındı.