Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan elektronik harp açıklaması: Artık kullanıma hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aselsan Yeni Sistem Tanıtımları ve Tesis Açılışlarında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan elektronik harp açıklaması: Artık kullanıma hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan ASELSAN Yeni Sistem Tanıtımları programında açıklama yaptı. Erdoğan, "Elektronik harpte bize çok büyük güç katacak Karakulak Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi artık kullanıma hazırdır." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Açılışından bu yana Aselasan'da yer alan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün Türk Savunma Sanayi geniş bir ekosisteme sahiptir.

2002'de 62 savunma projesi yürütülürken bugün 700'e yakın projenin hayata geçirildiği savunma sanayine kavuştuk. Sadece son 5 yılda 350 civarında yeni proje başlattık.

Kıbrıs Barış Harekatı sonrası kurulan Aselsan bir dünya markası olarak geniş bir alanda faaliyetlerini sürdürüyor.

Dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde 7 firmayla temsil ediliyoruz. Sadece son 5 yılda 5 firmamız da bu listeye girdi.

Kara ve deniz araçlarında dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayan bir ülke haline geldik. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde dünyanın ilk 4 ülkesi arasındayız. Bugün Türkiye gizli ya da açık ambargoları kendi başına aşabilen bir ülke haline gelmiştir.

Sınırlarımız dışında barış harekatlarını istediğimi gibi yürütebiliyoruz. Bunları savunma sanayinde elde ettiğimiz gelişmelere borçluyuz.

Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı tüm zorlukları, uyguladığı gizli açık ambargoları kendi gücüyle aşabilen bir ülke haline geldi.

'KANADA AMBARGO UYGULADI, YENİLERİ ÜRETTİK'

İHA'larımızın bazılarında kullandığımız kameraya maalesef Kanada ambargo uyguladı. Biz ASELSAN'da yenilerini ürettik, İHA'larımıza taktık, yolumuza devam ettik.

'KARAKULAK KULLANIMA HAZIR'

Elektronik harpte bize çok büyük güç katacak Karakulak Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi artık kullanıma hazırdır.

Koral düşman unsurları üstünde daha etkili olacak şekilde geliştirildi.

'UYDU FIRLATMA TESTLERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI'

Bir müjde de Roketsan'dan verelim. Gerçekleştirdiğimiz ziyarette artık uzay liginde olduğumuzu söyledik. Tamamen milli ve yerli mühendislik kabiliyetlerimizle yaptığımız uydu fırlatma testleri başarıyla tamamlandı, 4 kere daha uzaya ulaştık.