Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu Üyesi Edibe Sözen: İkinci sekülerleşmeye direnmeliyiz

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, "İkinci sekülerleşme hızlandırıldı; Bizim gibi toplumlara düşen direnmek ve yeniden diriliştir." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu Üyesi Edibe Sözen: İkinci sekülerleşmeye direnmeliyiz

Diriliş Postası gazetesi bugün "İkinci sekülerleşmeye direnmeliyiz" başlıklı manşetle çıktı. 

Haberde, görüşlerine yer verilen isimlerden Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen'in "İkinci sekülerleşme hızlandırıldı. Bizim gibi toplumlara düşen, küresel uyarı sistemleri dışında var olmayı sürdürmek, kültürel dayatmalara direnmek ve yeniden diriliştir." sözleri dikkat çekti.

“Zihin işgaline karşı direniş çağrımıza bilim ve fikir insanlarında destek gelmeye devam ediyor” ifadeleriyle duyurulan haberde Sözen'in sözleri şöyle haberleştirildi: 

'İKİNCİ SEKÜLERLEŞME DÖNEMİNİ BAŞLATTILAR'

"Post-kapitalist dünyanın hepimize ayar vermeye çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, uyarı sisteminin kodlarında cinsiyet politikaları, insan hakları ve devletlerin egemenlik haklarına müdahalelerin yer aldığını dile getirdi. Medya içerikleriyle de kültürel dayatmalara başvurulduğuna vurgu yapan Sözen, “Temelde güç devşirmenin birer unsuru olarak kullanılan bu kodlar, ikinci sekülerleşme sürecinde, tekno-merkezli bir dünyada, ‘her şey mübahtır’ ilkesiyle hareket ediyor” dedi.

'BÜYÜK KAOSUN HABERCİSİ'

ABD Başkanı J. Biden’ın göreve başlar başlamaz LGBT bireylerin haklarının uluslararası çapta korunması için ekonomik yaptırımlar içeren bir muhtıra imzaladığını kaydeden Sözen, bunun sürece ilişkin en önemli gelişmelerden olduğunu aktardı. Sözen, “Batı dünyasında, dinden kopuş anlamındaki birinci sekülerleşme sürecinin bittiği, ikinci sekülerleşme sürecinin alabildiğine hızlandırıldığı bu çağda, insanın yalnızlığa itilmesi bir tarafa, hemen her davranışının arzu/güdü/nefs üzerinden belirlenecek olması büyük bir kaosun yaşanılacağının habercisidir” ifadelerini kullandı. Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: “Süreçte bizim gibi toplumlara düşen küresel uyarı sistemleri dışında var olmayı sürdürmek, kültürel dayatmalara direnmek ve yeniden diriliştir. ‘Diriliş hakikati aramaktır’. Yüzyıllardır bu coğrafyada hakikat arayışı hiç bitmemiştir ve bitmeyecektir de. Yeter ki diriliş kodları, nesillerarası aktarılabilsin!” sözlerine yer verdi."