Cumhurbaşkanlığı ‘sehven’ üniversite kurdu

Cumhurbaşkanlığı'nın dün yayımlanan kararıyla kurulmasına karar verilen Marmara Üniversitesi bünyesindeki 'Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi', 'sehven' denilerek düzeltildi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzeltme ile ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ ifadesi ‘Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ şeklinde değiştirildi.

Cumhurbaşkanlığı ‘sehven’ üniversite kurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan yeni enstitü, fakülte ve yüksekokul kurulmasına dair Cumhurbaşkanı kararları içerisinde Marmara Üniversitesi bünyesinde ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ de kurulduğu ilan edildi.

Mevzuata göre üniversite ancak TBMM’de yapılacak bir kanun ile kurulabilir. Cumhurbaşkanı ise sadece enstitü, fakülte kurabilir. Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, “Üniversite içinde üniversite kurulması” gibi bir durum da yaratan bu mevzuata aykırı kararla ilgili Resmi Gazete’de düzeltme yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzeltme ilanında, “30 Haziran 2020 tarihli ve 31171 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 29/6/2020 tarihli ve 2704 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının eki (1) sayılı listenin 11 inci sırasında sehven ‘Mimarlık ve Tasarım Üniversitesi’ olarak yer alan ibare ‘Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’ şeklinde değiştirilerek düzeltilmiştir” denildi.