Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek'ten savcılara 'Sedat Peker' çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolarıyla ilgili "Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır" dedi. Çiçek, "Savcılar harekete geçip gereğini yapmalı" ifadesini kullandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Sedat Peker'in açıklamaları için, "Bir mafya pisliğinin hezeyanları" demişti.

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek'ten savcılara 'Sedat Peker' çağrısı

AKP kurucularından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, kamuoyunda tartışmalara yol açan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamalarıyla ilgili konuştu.

DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Çiçek, Sedat Peker'in videolarını seyreden savcıların harekete geçip gereğini yapmaları gerektiğini söyledi.

Çiçek, Peker'in iddiaları için "Binde biri bile doğru ise felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur, sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış. Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım" diye konuştu.

Çiçek şöyle devam etti:

"Türkiye bu sıkıntıları, bu görüntüleri hak etmiyor. En önemli mesele, devlete güven meselesidir. Devlete güven sarsılırsa bir çok şeyi yerli yerine oturtamazsınız. Devlete güven yoksa ne doğru dürüst kalkınma ne doğru dürüst demokrasi olur ne de başka türlü kökleşmiş sorunlar çözüme kavuşturulur. Bu nedenle kayıt dışı vurgusunu yapıyorum. Devletin bilgisi ya da denetimi dışında olanların hepsi kayıt dışıdır. Bilgisi var ve denetimi dışındaysa bu da aynı kapıya çıkar. Bu bir gün mafya örgütü olarak ortaya çıkar, bir gün de Gülen gibi dini cemaat terör örgütü olarak ortaya çıkar…"

Sedat Peker videoları ile kamuoyuna yansıyanların yüzde biri bile doğru olsa bu çok korkunç. Sizce de değil mi?

"Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış. Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım."

Gelinen aşamada, kamu otoritelerinin, yargının yapması gerekenler nelerdir?

"Videoları seyreden, gazetede okuyan ilgili savcı ya da savcıların harekete geçip gereğini yapmaları lazım. Devlete güveni sağlamak açısından bu gereklidir. Bu boyuttaki iddiaları savcılar araştıracak, gerçek neyse ortaya çıkartacaktır. Suç teşkil eden bir şey varsa, evvela yargı makamlarının harekete geçmesi lazım. Bu bahseliden konular şikayete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikayete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle, bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor. Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir… Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, 'yalanmış esası yokmuş' deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir."

SOYLU: BİR MAFYA PİSLİĞİNİN HEZEYANLARI...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sedat Peker'in açıklamalarını manşete taşıyan Cumhuriyet gazetesine sert tepki göstermişti.

Bakan Soylu, sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bir mafya pisliğinin hezeyanlarıyla terörle mücadele tarihimizin en Şanlı Komutanına çamur atan, ortakları HDPKK için intikam alan, Cumhuriyet gazetesi; Sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir Türkiye eski Türkiye değil Hesabını hukuk önünde vereceksiniz."

'DERİN İLİŞKİLER'

Cumhuriyet gazetesi dünkü "Derin ilişkiler" manşetinde mafya lideri Sedat Peker'in son açıklamalarını haberleştirmişti.

Haberde Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin'in AKP Milletvekili Tolga Ağar'ın yanı sıra çete raporunda adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk'le fotoğraflarının olduğu iddia edilmiş ve "Komutan çete lideriyle" başlığı kullanılmıştı.