Cumhuriyet 97 yaşında! Siyasilerden Bayram mesajları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü dolasıyla siyasiler mesaj yayımladı.

Cumhuriyet 97 yaşında! Siyasilerden Bayram mesajları

29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanıyla "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü, devlet yönetiminde en belirgin şekliyle yerini aldı. Cumhuriyetimizin 97. yılında siyasiler bayram mesajları paylaştı:

İşte siyasilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları:

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türkiye ve yurt dışında yaşayan vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik eden Başkan Erdoğan, "Cumhuriyet Bayramı sevincimize ortak olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum" dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 'Halkımıza söz verdik. Kurduğun Cumhuriyet'i, Cumhuriyetimizin 100. yılında demokrasi ile taçlandıracağız. ' ifadelerini kullandı.

DEVLET BAHÇELİ

Mhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'Hüküm Milletindir, Hükümet Millettir;
CUMHURİYET BAĞIMSIZLIK ONURUDUR. Egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milletine ait olduğunu tescil eden, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'mızı taçlandıran Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü kutluyor, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kurucu kahramanları rahmetle, şükranla, minnetle yâd ediyorum...' dedi.

MERAL AKŞENER

Cumhuriyet’in 97 yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Başta, İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm istiklal kahramanlarımızı, minnet ve rahmetle yad ediyorum. 29 Ekim 1923 günü, dünyayı şaşırtan heyecanı paylaşıyor ve tekrarlıyorum; Yaşasın Cumhuriyet!" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Karamollaoğlu, sosyal medya hesaplarından yayımladığı mesajında, Karamollaoğlu, büyük mücadeleler sonucunda kurduğu Cumhuriyet'in 97. yıl dönümünde olduklarını anımsatarak, "Cumhuriyet demek, halkın iradesi ve istişare ile işleri yürütmek demektir. Öyle ki, bizim Gazi Meclisimiz ilk açıldığı zaman duvarında onlar, işlerini istişare ile yaparlar ayet-i kerimesi yazıyordu. Bu demek oluyor ki Cumhuriyetin temelleri, farklı fikir ve düşüncelerin bir araya gelerek, konuşma ve istişare etme üzerine kurulmuştur. Bu ruh, bizim geçmişte de bugün de yaşadığımız birçok sıkıntının çözümüdür." dedi. Karamollaoğlu, mesajının devamında şunları söyledi: "İnanıyorum ki bu anlayış ile ülkemiz geleceğe emin adımlarla gidecektir. Bu sebeple de Cumhuriyet’in ortaya koyduğu manayı hep birlikte anlamak mecburiyetindeyiz. Çünkü Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, bu ülkenin tüm evlatları, kol kola, omuz omuza mücadele verdi. Cumhuriyet’i kardeşlik ruhu üzerine inşa etti. Ülke olarak, bugün de birlik ve beraberliğe çok fazla ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Bugün, küresel emperyalizmin amacı kin ve nefret tohumları ekerek, bu kardeşlik ruhunu bozmak ve bizi birbirimize düşürmektir. Millet olarak, bu sinsi ve hain plana karşı uyanık olmak zorundayız. Buna karşı verilecek en güzel cevap, inadına kardeşlik, inadına birlik ve beraberlik olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’e giden süreçte emeği geçen herkesi minnet ve saygı ile anıyorum."

DOĞU PERİNÇEK

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyetimizin ilanının 97. Yılı milletimize kutlu olsun!

Cumhuriyetimizi devrimle kurduk.

Bugün Cumhuriyetimiz, yine devrimci görevlerle karşı karşıyadır.

Önümüzdeki zorlukları yenmede, Büyük Devrimci Atatürk önderliğinde kazandığımız başarılar, en büyük kuvvet kaynağımızdır.

İşçi ve çiftçilerimizden sanayicilerimize kadar milletimizin Ekmek Teknesini koruyarak ve iç cepheyi pekiştirerek önümüzdeki zorlukları aşacağız.

Emperyalist kuşatmaları bozguna uğratacak kuvvet ve yeteneğe sahibiz.

Cumhuriyetimiz, Üretim Devrimiyle başaracağı büyük bir atılımın eşiğindedir.

Bugün Cumhuriyet değerlerini savunmak, ABD güdümlü FETÖ’yü ve PKK’yı temizleme kararlılığını paylaşmaktır.

Bugün Cumhuriyet mevzisi, Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Kıbrıs’ta, Mavi Vatanımızın sınırlarındadır.

Cumhuriyetimiz, “Türkiye, şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar ülkesi olamaz” parolasıyla aydınlık ufuklara yönelecek birikime sahiptir.

Vatan Partisi, Türk Milletinin Büyük Önderi Atatürk’ün belirlediği Bağımsız ve Üreten Türkiye hedefinde kalıcı başarıya ulaşmak için görevinin başındadır.”

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

MANSUR YAVAŞ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise Twitter'dan şu mesajı yayınladı:

EKREM İMAMOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Koronavirüs tedavisi gördüğü hastane odasından mesaj yayınladı.