Cumhuriyet Kadınları’ndan 19 Mayıs çağrısı

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden (CKD) yapılan '19 Mayıs' açıklamasında, '101. Yıl coşkusunu Saat 21’de balkonlarımızdan kutlayacağız' denildi. 

Cumhuriyet Kadınları’ndan 19 Mayıs çağrısı

CKD adına Prof. Dr. Gülümser Heper’in yaptığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Mustafa Kemal’in önderliğinde yola çıkarak, 19 Mayıs 1919 sabahı saat 06.00’da, Samsun’a ulaşan Bandırma Vapuru’ndaki asker ve sivil bir avuç insan, tarihten silinmeye çalışılan Türk Milletinin istikbal kavgasının öncüleridir.

19 Mayıs 1919, Birinci Dünya Savaşı’ndan henüz çıkmış, yılgınlık ve fakirlik içerisinde, ihanet ve işgal kıskacında bir milletin, İstiklal Savaşı’nın başlangıcı olup; Türk Milleti’nin hiçbir koşul ve şartta tarihten silinemeyeceğinin de belgesidir.

Cumhuriyet kadınları, kadim Türk Milleti’nin onur ve şerefle tarihe geçirdiği bütün direniş hareketlerinde, Cumhuriyetin arkasındadır. Konumunu gelecek nesillere aktarma görev ve bilincindedir. Bu bilinç devam ettiği sürece, gelecekten endişemiz yoktur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs’ı gençliğe emanet ederken, aslında onu Türk kadınının ‘İstiklal’ bilincine emanet ettiğinin farkındayız.

Ne mutlu Cumhuriyet emanetini taşıyanlara… Daha nice 19 Mayıslara..

101. Yıl coşkusunu
Saat 21’de balkonlarımızdan kutlayacağız…

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımıza teşekkürle başladığımız toplumumuzda kabul gören “Saat 21.00 alkışları” eylemini , 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızda da sürdüreceğiz.

Bütün halkımızı, 19 Mayıs günü saat 21.00’de, 101’inci 19 Mayıs bayramımızı, balkonlarımızdan coşkulu alkışlarımızla kutlamaya çağırıyoruz.”