Cumhuriyet: Can Dündar’ın trol gazeteciliğinden kurtulduk

Cumhuriyet, Can Dündar'ın genel yayın yönetmenliği dönemini "trol gazetecilik" olarak nitelendirdi.

Cumhuriyet: Can Dündar’ın trol gazeteciliğinden kurtulduk

Cumhuriyet gazetesinin Siyaset Kulisi köşesinde dikkat çeken bir ifade yer aldı.

Cumhuriyet’in “ABD, Boğaziçi Üniversitesi’ne el koyabilir” başlıklı haberi tartışma yaratmıştı. Melih Altınok, Sabah’taki köşesinden Cumhuriyet’i söz konusu haberden dolayı sert cümlelerle eleştirerek, Can Dündar’ın da ABD’de kaçak olarak yaşadığını hatırlatmış ve gazetenin ABD güdümünde çıktığını yazmıştı. 

Melih Altınok’un eleştirisine cevap olarak Cumhuriyet’in Siyaset Kulisi köşesinde bir yazı kaleme alındı.

"Altınok Cumhuriyet’e saldırdı, yandaşın akıl tutulması ve yalakalık” başlıklı yazıda “Cumhuriyet gazetesi Can Dündar’ın trol gazeteciliğinden 7 Eylül 2018’de kurtulmuştur.” ifadeleri kullanıldı. 

Yazının tamamı şöyle:

"Gazetemizin internet sitesinde geçen hafta sonu yer alan ve OdaTV’nin kaynak gösterildiği “ABD, Boğaziçi Üniversitesi’ne el koyabilir!” başlıklı haberin ardından Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok dünkü köşe yazısında gazetemizi hedef alan ifadelere yer veriyor. Altınok, Can Dündar dönemini referans göstererek “gazetenin ABD güdümünde” yayın yaptığını ileri sürüyor. Altınok’un yazısındaki maddi hatalara değinmeye gerek yok. Melih Altınok yukarıdakilerin gözüne girmek için bilgiden yoksun, tutarsız noktalara dayanarak yazısını kaleme alıyor. Cumhuriyet gazetesi Can Dündar’ın trol gazeteciliğinden 7 Eylül 2018’de kurtulmuştur. Melih Altınok’un geçmişi ve birikimi Cumhuriyet’e saldırmaya yeterli değildir. Cumhuriyet’in terör örgütlerine karşı tavrı keskindir. Terör örgütleri FETÖ, PKK ile ilgili yayınları ortadadır. Cumhuriyet’i Amerikancılıkla suçlamak ise kelimenin tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır!.. Gerek Altınok gerek gazetesi gerekse iktidar kanadı Amerikancı arıyorsa dönüp geriye bakmalı ve yaptıklarını sorgulamalı. Melih Altınok dünkü Cumhuriyet’i gördü mü? Böyle bir yazıyı kim yazabilir? Böyle bir antiemperyalist duruşu kim gösterebilir? Melih Altınok gazetemizin antiemperyalist çizgisini öğrenmek istiyorsa dün gazetemizde Olayların Ardındaki Gerçek sütununda “Stratejik Ortağa Stratejik Sorular” başlığıyla yayımlanan yazıyı baştan sona okumalıdır. Acaba bugün kaç gazete bu şekilde ABD yönetimine bu soruları yöneltebilir, ABD yönetimini bu derece stratejik olarak sıkıştırabilir!.."