Cumhuriyet’ten para itirafı… ‘Yol kazasıydı’

Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, haber karşılığı bir e-ticaret firmasından çikolata kutusu içinde para alınması olayını doğruladı. Cumhuriyet yazarı Ahmet Yavuz, görüştüğü Coşkun'un olayı bir “yol kazası” olarak tanımladığını söyledi. Coşkun, aldıkları parayı iade ettiklerini de belirtti.

featured

Bir e-ticaret firmasının, yasa karşıtı haber için Cumhuriyet’e rüşvet verdiği iddia edilmişti. Çikolata kutusu içinde gazetenin eski yöneticilerine verildiği öne sürülen para Cumhuriyet’te iç tartışmaları alevlendirmiş, Cumhuriyet Vakfı yöneticileri, gazete yöneticileri ve yazarlarından istifalar gelmiş, bazıları da görevlerinden alınmıştı. Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun ise iddiaları, gazeteye içerden bir operasyon yapıldığını ve gazeteyi ele geçirme çabası olarak değerlendirmişti.

Cumhuriyet’teki tartışmayla ilgili yeni bir bilgi geldi.

Gazetenin yazarlarından Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Alev Coşkun ile yaptığı görüşmeyi kişisel internet sayfasında aktardı.

Yavuz, Coşkun’un e-ticaret firmasından alınan 500 bin liranın iade edildiğini söylediğini ve yaşananları ‘yol kazası’ olarak değerlendirdiğini yazdı.

Para alma olayına tepki gösteren ve görevinden alınan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu, Yavuz’ın yazısı üzerine sosyal medyadan şöyle yazdı:

“Ben görevden alınacağımı bilerek yazdım. Ferda Öngün, Tuluhan Tekelioğlu istifa etti. Prof Barış Doster’in yazılarına son verildi. Mustafa Büyüksipahi “tazminatsız” olarak işten çıkarıldı. Aylardır “gereği yapılsın” diyenlerle mücadele edenler şimdi itiraf ediyor. Çok yazık…”

Yavuz’un, para alma krizine ilişkin Alev Coşkun’la yaptığı görüşmeyi anlatan “Cumhuriyet’te yaşananlara ilişkin tavrım” başlıklı yazısının tamamı şöyle:

“Cumhuriyet gazetesi yazarı olarak bir süredir kamuoyuna yansıyan gelişmelerden büyük rahatsızlık duymaktaydım.

Yaklaşık bir hafta önce gazetenin genel yayın yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu’nun ve ardından yayın koordinatörü Ferda Öngün’ün ayrılmalarıyla konudan haberdar oldum ve üzüldüm. Barış Doster ve Mustafa Büyüksipahi’nin de ayrılmaları üzüntümü daha da artırdı.

Konuyu iki defa Işık Kansu ile görüştükten sonra Alev Coşkun ile yüz yüze görüşmek gereği duydum.

Bugün kendisini ziyaret ettim. Onun da büyük bir üzüntü içinde olduğunu görüşme öncesi yaptığımız telefon konuşmasından anlamıştım. Karşılaştığımızda üzüntüsünün çok daha büyük olduğuna tanıklık ettim.

Kendisiyle çok içten bir şekilde konuyu görüştük. Benim kaygımın kaynağı yaşananların Cumhuriyet gazetesinin manevi şahsiyetinin; onun değerli yöneticileri, çalışanları, yazarları ve okurlarının itibarının zedelenmesiydi.

Bu duyarlılığımı samimi bulan Coşkun, meseleyi bana baştan anlattı. Yapılan her şeyden sorumlu olduğunu içten bir şekilde belirtti ve yaşananları bir yol kazası olarak nitelendirdi ve hatadan dönüldüğü ifade etti.

İlgili firmadan alınan paranın iade edildiğini söyleyince, bunu neden açıklamalarınızda belirtmediniz diye sordum. Cevaben, 17 Haziran 2023 tarihli Cumhuriyet’te yazdığı makalede yer alan ifadeyi gösterdi. O cümle şöyle: “Öncelikle belirtmeliyim ki söz konusu edilen olay, gazete yönetimince değerlendirilmiş ve ticari yönden de herhangi bir işlem gerçekleşmemiştir.”

Ben, yazıyı bütünüyle okuduğumu ancak bu ifadeden söz konusu 500. 000 TL’nin iade edildiği anlamını çıkarmadığımı, bunu kimsenin doğru anlamış olamayacağını belirttim. Keşke daha açık yazsaydınız dedim. Bana hak verdi. Muhtemelen bu konuyu bu açıklıkla yazacaktır.

Gazeteyle bağım açısından Coşkun’un samimi açıklamaları, meseleyi hata olarak nitelendirmesi,  sorumluluğu üstlenmesi ve tartışmalara konu olan paranın iade edilmiş olması çok önemliydi. Değer ve ilkelerim açısından rahatladığımı belirtmeliyim.

Kanaatimce gazeteden ayrılanlara yeniden kapının açılması ve ayrılan arkadaşların da meseleye mevcut bakışlarından farklı bir bakışla ele almaları gazetenin itibarı açısından zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu, benim görüşümdür, takdir taraflara aittir.

Cumhuriyet’in yüzüncü yılında, onun kalelerinden biri olan Cumhuriyet gazetesinin itibarının yüceltilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur. Bilincinde olmalıyız…”

Cumhuriyet’ten para itirafı… ‘Yol kazasıydı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!