Cumhuriyet'ten Soylu'nun sözlerine yanıt: İçişleri Bakanlığı tehdit etme makamı değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Komutan çete lideriyle" başlığı atan Cumhuriyet gazetesine yönelik "Türkiye eski Türkiye değil. Hesabını hukuk önünde vereceksiniz" sözlerine ilişkin gazeteden açıklama yapıldı. Açıklamada, "İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir" denildi. 

Cumhuriyet'ten Soylu'nun sözlerine yanıt: İçişleri Bakanlığı tehdit etme makamı değil

Cumhuriyet gazetesi dünkü "Derin ilişkiler" manşetinde mafya lideri Sedat Peker'in son açıklamalarını haberleştirmişti.

Haberde Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin'in AKP Milletvekili Tolga Ağar'ın yanı sıra çete raporunda adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk'le fotoğraflarının olduğu iddia edilmiş ve "Komutan çete lideriyle" başlığı kullanılmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabından Cumhuriyet gazetesini hedef alarak, şu mesajı paylaşmıştı:

"Bir mafya pisliğinin hezeyanlarıyla terörle mücadele tarihimizin en Şanlı Komutanına çamur atan, ortakları HDPKK için intikam alan, Cumhuriyet gazetesi; Sizin tarihiniz, derin, kirli ve karanlık ilişkiler tarihidir Türkiye eski Türkiye değil Hesabını hukuk önünde vereceksiniz."

'SALDIRMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR'

Soylu'nun paylaşımına Cumhuriyet gazetesinden yanıt geldi. Açıklamada, "Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz" denildi.

Gazetenin açıklaması şöyle:

"Cumhuriyet gazetesi, 97 yıllık saygın bir yayın kuruluşudur. Temel ilkemiz, habercilikte yansız ve objektif olmaktır. Haberi okuyucuya tam ve dürüst olarak vermektir. Ancak yazarlarımız olayları yorumlamakta özgürdür.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, dün paylaştığı sosyal medya mesajında Cumhuriyet gazetesini suçlamaktadır. Mafyanın birbiriyle çatıştığı, birbirini suçladığı bir konuya, Cumhuriyet’i kimse alet edemez. Buna, kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyet gazetesinin dün verdiği haberde, olayı objektif ve yansız olarak okuyucuya yansıttığı açık ve net olarak görülmektedir.

Türkiye’nin en itibarlı ve en eski gazetesine saldırmak, kimsenin haddi değildir. İçişleri Bakanı’nın tehdit edici açıklamasını doğru bulmuyor ve iddialarını kabul etmiyoruz. Daima Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarının yanında yer almış olan Cumhuriyet gazetesini kimse terörizmle suçlayamaz, teröristlerle birlikte gösteremez, terör örgütleriyle ilişkilendiremez. Mafya tartışmalarının ve kirli ilişkilerin içine Cumhuriyet gazetesini hiç kimse çekemez.

Görevleri anayasamızın koyduğu ilkelerle belirlenen İçişleri Bakanlığı, gazeteleri suçlama ve tehdit etme makamı değildir. Cumhuriyet gazetesi, yoluna korkusuz olarak devam edecektir."