Cüppeli Ahmet, hangi vasıfla camilerde vaaz veriyor

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Ahmet Mahmut Ünlü´nün, resmi görevli olmamasına rağmen, İskenderun´da Kaptan Paşa Camii’nde kanuna aykırı olarak vaaz verdiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Cüppeli Ahmet, hangi vasıfla camilerde vaaz veriyor

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ´Cübbeli Ahmet Hoca´ olarak bilinen İsmailağa Cemaati hocalarından Ahmet Mahmut Ünlü´nün, resmi görevi olmamasına rağmen İskenderun´da bir camide vaaz vermesine sosyal medya üzerinden gelen tepkiler üzerine konuyu TBMM gündemine taşındı. 

´Cübbeli Ahmet Hoca´ olarak bilinen İsmailağa Cemaati hocalarından Ahmet Mahmut Ünlü 27 Kasım 2019 öğle saatinde korumalarıyla geldiği İskenderun Kaptan Paşa Camiinde namazını kılmış ve namaz sonrası cami cemaatine vaaz vermişti. ´Cübbeli Ahmet Hoca´nın vaazını dinleyenler arasında İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve İskenderun Müftüsü Osman Şekerci de bulunmuştu. İskenderun´daki bir otelde konaklayan ´Cübbeli Ahmet Hoca´nın, namazını kılıp, vaaz verdiği Kaptan Paşa Camiine kentte görev yapan seçilmiş bir siyasetçinin işletmesine ait aracıyla geldiği, aracın kentte kaldığı sürece ´Cübbeli Ahmet Hoca´ya tahsis edildiği eleştirileri sosyal medyada geniş yer bulmuş, ´Cübbeli Ahmet Hoca´, vaz sonrası belediye başkanı ve müftünün de arasında bulunduğu bir grupla sahildeki bir cafede sohbet ettiği ve ağırlandığı öğrenilmişti. 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönergesi’nin 113. maddesinde vaaz verme yetkisine sahip olanların açıklandığını, kimlerin vaaz etmesine izin verileceğinin 114. Maddede belirtilirken, 115. madde ise yetkisiz ve izinsiz vaaz edilemeyeceği hükmü olduğunu söyleyerek kanunsuz vaazı TBMM gündemine taşıdı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı İskenderun Kaptan Paşa Camisi’nde gerçekleşen vaazın yasalara aykırı olduğunu belirten CHP’li Şahin, ilgili yönetmeliğin 113. maddesinde vaaz etme yetkisine sahip olanların “Başkan ve Başkan Yardımcıları ile Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı, bütün camilerde; müftü ve vaizler görev bölgelerindeki camilerde vaaz etme yetkisine sahiptir.’’ denildiğinin altını çizdi.

Cübbeli Ahmet’in geçmiş dönemlerde işlediği suçlarında belirtildiği önergede, Çalışma Yönergesi’nin 115. maddesine yer alan “Vaaz etme yetkisi ve izni olmayanlar cami ve mescitlerde vaaz edemezler. Yetkisiz ve izinsiz vaaz edenler ile bu kimselerin vaaz etmesine müsaade eden görevliler hakkında kanuni işlem yapılır. Vaaz edenler ile bu kimselerin vaaz etmesine müsaade eden görevliler hakkında kanuni işlem yapılır.” hükmüne aykırı olarak Kaptan Paşa Camisi’nde öğlen namazı vaktinde bir vaaz vermiştir.’’ ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönergesi’nin 115.maddesi gereği kanunsuz vaazın sorumlusu olan Hatay valisi, İskenderun kaymakamı, il müftüsü, ilçe müftüsü ve cami imamı hakkında gerekli soruşturma ve yasal süreç başlatılması gerektiğini söyleyen CHP’li Şahin’in, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bağlı olduğu Cumhurbaşkanı adına cevap vermesi istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduğu sorular ise şöyle;

 “Cübbeli” lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü kanunda belirlenen ‘vaaz verebilir sıfatına haiz’ herhangi resmi sıfata sahip midir? 

Ahmet Mahmut Ünlü’nün herhangi bir resmi görevi var mıdır? 

Ahmet Mahmut Ünlü’nün kanunda belirlenen ‘vaaz verebilir sıfatına haiz’ sıfatı yok ise kamu kuruluşu olan bir ibadethane olan Kaptan Paşa Camisi’nde nasıl vaaz verebilmiştir? 

Ahmet Mahmut Ünlü vaaz verme konusunda ilgili herhangi bir kurumdan gerekli izinleri almış mıdır? Almış ise bu izinleri kim vermiştir? 

27 Kasım 2019 tarihinde Kaptan Paşa Camisi’nde verilen vaazdan İl Müftülüğü’nün haberi ve onayı var mıdır? 

İzin ve onay yok ise İskenderun Müftüsü Osman Şekerci’nin adı geçen şahsın yanında saf tutmuş olması “zımni izin” midir? 

Verilen vaaz onaysız ve izinsiz ise, Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve  Çalışma Yönergesi’nin 115.maddesi gereği sorumlular olan Hatay valisi, İskenderun kaymakamı, il müftüsü, ilçe müftüsü ve cami imamı hakkında gerekli soruşturma ve yasal süreç başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise neden hala soruşturma açılmamıştır?