Çürük elmalardan meyve suyu iddiasına bakanlıktan flaş açıklama!

Kayseri'de çürük elmalardan meyve suyu yapıldığı iddiası sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Olay hakkında inceleme başlatıldığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı, inceleme sonuçlarını paylaştı.

Çürük elmalardan meyve suyu iddiasına bakanlıktan flaş açıklama!

Yeşilhisar ilçesi Kayadibi Mahallesi'nde bir depoda çekilerek sosyal medyada paylaşılan görüntüde, çürük elmaların meyve suyu yapılması için fabrikalara gönderildiği, halk sağlığının tehlikeye atıldığı ileri sürüldü.

Görüntülerde onlarca çürük elma dikkat çekmiş sosyal medyada akıllara 'bunu mu içiyoruz?' sorusu gelmişti. Bakanlık yerinde inceleme sonrası yaptığı açıklamada, 'olayın gerçek olmadığını' savundu.

DEPOYA ULAŞILDI

İncelemeye ilişkin; 12 Kasım 2020 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinden meyve suyu yapımında kullanıldığı iddia edilen çürük elmalar ile ilgili yapılan paylaşımlar üzerine Kayseri Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldığı, sosyal medyada paylaşımı yapılan eve ait depoya ulaşıldığı belirtildi.

10 TON İMHA EDİLDİ

Açıklamada, "Üreticinin sadece ev ihtiyacı için ayrılmış 12 kasa elmasının olduğu tespit edilmiştir. Üreticinin çürük ve ıskarta elmaları Yeşilhisar’da bir şahsa sattığı beyanı üzerine söz konusu şahsın deposunda inceleme yapılarak, 10 ton kısmen çürük ve ıskarta elma tespit edilerek ivedi şekilde yasal işlemler başlatılmış, işlemlerin sonucunda elmalar imha edilmiştir" denildi. 

Halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır"

Açıklamanın devamında, "Kayseri ve Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimizin kapsamlı çalışmaları ve denetimleri sonucunda bölgede faaliyet gösteren meyve işleme (meyve suyu ,reçel vb) tesislerinde halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. Halkımızın sağlığı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm ekiplerimiz hassasiyetle çalışmalarını sürdürecektir" sözlerini kullanıldı. 

'KÖTÜ ELMALARI ÇÖPE ATIYORUZ' SAVUNMASI

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yer alan elma üreticisi Necati Arı da gazetecilere açıklama yaptı.

Arı, çürük elmaları fabrikalara göndermediğini belirterek, "Ben geçimimi meyvecilikten sağlarım. Ağaçlardan topladığımız elmaları belirli yerlere göndeririz. Sosyal medya paylaşımları, biz ağaçlardan topladığımız elmaları ayrıştırmadan önce çekilmiş bir görüntüdür. Kötü, çürümüş elmaları çöpe atıyoruz" dedi.

"O çeken kişi elmalar ayrıştırılmadan çekti"

Arı, "Biz kendimizin yemediği elmaları fabrikalara göndermeyiz. Kötü elmaların meyve suyu fabrikalarına gönderildiği iddiası doğru değildir. Hem biz göndermeyiz hem de bunu meyve suyu fabrikaları da almaz. O görüntüler izinsiz rastgele başlangıç aşamasında yapılan çekimlerdir. O çeken kişi elmalar ayrıştırılmadan çekti" diye konuştu.

Görüntüleri çeken kişiden şikayetçi olacağını kaydeden Arı, "Çekim yapan kişi hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Dün yayınlanan o görüntüleri izledim. Görüntüyü çeken kişiyle görüştüm kendisi bana görüntüyü kaldırdığını söyledi" cümlelerini kullandı.