Dalgıçlar Nusret mayın gemisi için daldı… Nusret için derinlere metal plaket

Amiral Cem Gürdeniz’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı, 18 Mart 1915 günü yaşanan çarpışmalarda Çanakkale’yi geçilmez kılan Nusret mayın gemisini anmak için, 26 mayının döküldüğü Çanakkale’deki Karanlık Liman’ın yakınlarında anlamlı bir etkinlik düzenledi. Dalgıçlar Nusret için hazırlanan plaketi suyun altına indirdi.

featured

VERYANSIN TV/ GÖKHAN KARAKAŞ

Birinci Dünya Savaşı’nın denizdeki en zorlu ve kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale’yi ‘geçilmez’ kılan unsurların başında Nusret mayın gemisi geliyor.

107 YIL ÖNCEKİ KAHRAMANLIĞA ADANAN ETKİNLİK

Amiral Cem Gürdeniz’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı da, Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Binbaşı Nazmi Akpınar’ın öngörüsüyle 7-8 Mart 1915 gecesi Çanakkale’nin Karanlık Liman’a döşediği 26 mayınla tarihe geçen Nusret mayın gemisi ve komutanı İsmail Hakkı Bey’i anmak için Erenköy-Karanlık Liman’da toplandı.

‘18 MART DONANMASI OLMAYAN TÜRK’ÜN KÜSTAH ARMADAYA VERDİĞİ DERSTİR’

Törende konuşan Amiral Cem Gürdeniz,“18 Mart mayın ile namlunun kardeşliğidir. Donanması olmayan Türkün dünyanın en güçlü ve küstah armadasına verdiği büyük dersin adıdır. 18 Mart 1915 tarihinde İngiliz donanması tarihinde ilk kez 10 saat içinde 2 büyük zırhlısını (HMS Irresistible ve HMS Ocean) kaybetti. HMS Inflexible ise savaş dışı kaldı. Fransızlar ise, dünya kayıp rekoru kırmıştı. 4 dakika içinde Bouvet zırhlısı 630 denizcisi ile Çanakkale boğazının serin sularında battı. 18 Mart yenilgisinin ardından gelen kara savaşlarında Mustafa Kemal duvarı İngiliz savaş tarihinin trajedi sayfalarındaki yerini almıştır. Burada toplanarak Nusret kahramanlarına ve cesarete olan borcumuzu ödemek istedik. Tarihin seyrini değiştiren Nusret bir kez de suyun altında bir plaket ile ölümsüz oldu” dedi.

YENİ KURULAN CUMHURİYETE ADANAN HAYATLAR

Nusret’in mayınları döşerken çarkçıbaşısı olan Yüzbaşı Ali Yaşar Denizalp torunu Atilla Denizalp de, “Dedem, kurtuluş savaşında da aktif görev alan bir vatanseverdi. Özbekler tekkesi ile Anadolu’ya kaçırılan silahları Çamlıca’da saklayan dedem ömrünü yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne adamıştı” ifadelerini kullandı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun donanma komutanlarından Kasımpaşalı Ahmet Arif Bey’in torunu Arif Bodur, dedesinin Barbaros zırhlısını batıran İngiliz donanmasına ait E 11 denizaltısı saldırısından yaralı olarak kurtulduktan sonra hizmetlerine devam ettiğini belirtti.

Nusret’in komutanı İsmail Hakkı Bey’in torunu Kaptan Cihat Gündoğdu ise, “4 Ocak 2020 günü dünyaya gelen oğluma Nusret Alp adını vererek Nusret’in mirasını bir ömür boyu taşımasını istedim. Nusret Alp büyük dedesinin mirası ile Türk Milleti ve Türk devletine faydalı bir birey olacak. Dedemin cesaretle döşediği mayınların Çanakkale’yi geçilmez kılması bana gurur veriyor. Dedem ve arkadaşlarının kahramanlığı nesiller boyu anlatılırken, Anadolu’nun nasıl korunduğunu da kanıtlıyor” şeklinde konuştu.

DALGIÇLARDAN 7/8 MART 2015 GECESİNE ANLAMLI VURGU

Konuşmaların ardından Çanakkale Balıkadamlar Kulübü’ne bağlı dalgıçlar ‘Çanakkale İçinde’ türküsü eşliğinde Nusret için özel hazırlanan plaketi suyun altına indirdi.

İşte o görüntüler: 

Dalgıçlar Nusret mayın gemisi için daldı… Nusret için derinlere metal plaket

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 21 Mart 2022, 05:23

    Arkadaşlar biraz dikkatli olun ve özen gösterin lütfen, özellikle 18 Mart 1916 Çanakkale Deniz Zaferi’nin simgesi olan NUSRAT Mayın Gemisinin adı konusunda yapılan yanlış sizin gibi vatansever bir yayın kuruluşuna yakışmıyor. Emekli Amiral Cem Gürdeniz gibi denizcilik ve donanma birikimi olan son derece değerli bir yazarınız var, ondan öğrenin, geminin adı Nusret değil NUSRAT olacak. Bu dikkatsizlik ve özensizlik kullandığınız kapak fotoğrafında son derece belirgin ve rahatsız edici. Lütfen düzeltin.

  2. NUSRET degil NUSRAT

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!