Danimarka heyeti YPG ile görüştü

İsveç Savunma Bakanı Peter Holtqvist’in, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı DSG/YPG’nin elebaşlarından Şahin Cilo kod adlı Mazlum Abdi ile görüntülü görüşme yapmasının ardından Danimarka Dışişleri Bakanlığı da bölgeye bir heyet gönderdi.

Danimarka heyeti YPG ile görüştü

Danimarka Dışişleri Bakanlığı Suriye Dosyası Sorumlusu Christopher Vivek başkanlığındaki heyette Bakan Danışmanı William Poe Pedersen de yer aldı. Geçtiğimiz hafta salı günü Suriye’yi ziyaret eden heyet, daha sonra terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı DSG/YPG’nin kontrolündeki bölgeye geçerek bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

NELER GÖRÜŞÜLDÜ?

Milliyet’ten Namık Durukan’ın haberine göre, örgütün sözde Dış İlişkiler Dairesi’ni ziyaret eden heyeti, Dış İlişkiler Dairesi Eşbaşkanları Ebdulkerim Umer ve Danya Remedan karşıladı. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Suriye’deki siyasi gelişmeler ve bölgedeki yönetim modelinin “başarısına” yönelik konuların ele alındığı belirtildi. TSK’nın bölgedeki operasyonları, sığınmacı kamplarında yaşayan DAEŞ’li (IŞİD’li) aileler, bölgeden Irak’a açılan sınır kapılarına ilişkin konuların ele alındığı belirtildi. Görüşmelerde heyetten, Suriye krizinin çözümü için yapılan uluslararası görüşmelere terör örgütü DSG/YPG’nin bölgedeki sözde özerk yönetiminin de katılması için destek istendi.